Neprávem sterilizované ženy mohou požádat o odškodnění už jen do 2. ledna 2025
Organizace Romea uspořádala v Praze debatu s názvem Poslední šance odškodnění protiprávně sterilizovaných žen. Diskuze se zúčastnili Elena Gorolová, jedna z obětí nezákonné sterilizace, a Radek Policar, ředitel pro legislativu a právo ministerstva zdravotnictví. Hlavním tématem byly současné problémy v procesu odškodnění a možnosti, jak ženy, které dosud o odškodnění nepožádaly, mohou využít zbývající čas. Více právnička z Ligy lidských práv Jana Řepová.
„Ministerstvo má na rozhodování dva měsíce, bohužel to ale častokrát trvá i více než rok. Ženy jsou často ve vysokém věku a stává se, že se odškodnění nedožijí. Také bych chtěla zmínit nevstřícnost ze strany ministerstva. Zřízená infolinka nefunguje úplně dobře, k dispozici je jeden den v týdnu a i tak je těžké se na ni dovolal. A pokud se to povede, dotazovatel získává zmatečné informace. Klientkám se například tvrdí, že jejich žádost nikdy nebyla podaná, i když byla, což vyvolává nedůvěru i v pomáhající organizace, tedy v nás.”
Čtěte také
„Dalším problémem je obsahová stránka ministerstva, které si vykládá zákon hodně restriktivně a nerozhoduje úplně v souladu s rozhodnutími soudu. Stále nechce přijímat svědky, kteří nebyli přímo přítomní u zákroku v nemocnici. Potíž je, že u většiny žen se v té době jejich partneři skutečně v nemocnici nenacházeli, protože to v té době nebylo zvykem. Ženy mají často zkartované zdravotnické dokumentace, a to i nezákonně.
Doposud bylo vyřízeno přibližně 700 žádostí, ale mnoho žen ještě stále váhá či nemá dostatek informací.
„K polovině září bylo podáno 1971 žádostí, vyřízeno jich bylo 1381, z toho kladně 656.”
Oběti, které doposud o odškodnění nepožádaly, mají ještě tři měsíce na podání žádosti.
„Do 2. ledna 2025 je opravdu poslední možnost. Započatá řízení poběží samozřejmě dál. Pokud v nich ženy neuspějí, mohou podat rozklad, žalobu, ale je důležité, aby co nejdříve sehnaly všechny důkazy tak, aby jejich žádost hned napoprvé byla co nejkomplexnější.”
Spravedlnost pro všechny
Liga lidských práv se bude i po vypršení zákonné lhůty angažovat v procesu přiznávání odškodnění, aby pomohla zajistit spravedlnost pro všechny dotčené ženy.
Čtěte také
„Po 2. lednu 2025 už nebude možné podat novou žádost o odškodnění, ale budou dobíhat všechna řízení o žádostech, které se podají do 2. ledna. Tedy, pokud ještě nebylo rozhodnuto, může doplnit důkazy, na které si vzpomene. Pokud bylo rozhodnuto, může podat ve stanovené lhůtě rozklad. A pokud bylo rozhodnuto negativně i o rozkladu, o kterých bude rozhodováno i po Novém roce, tak může podat správní žalobu.”
S podáním žádostí je připravena pomoci i Elena Gorolová, která sama byla nedobrovolně sterilizována počátkem 90. let a dlouhodobě se věnuje podpoře žen v podobné situaci.
„Slyšely jsme, že pokud bude žádost podána, budou ji nadále řešit. Takže je důležité ji podat včas.”
„Ministerstvo se určitě bude žádostem věnovat, a to i těm, které přijdou na poslední chvíli. Samozřejmě je lepší žádost podat dříve, bude na ni více času. Já bych doporučil podívat se na webové stránky ministerstva, kde je úplně základní vzor žádosti. Žadatelka musí být správně identifikovaná, musí být zřejmé, oč žádá a měla do vylíčit tzv. rozhodné skutečnosti. Tedy například kdy a v jakém zdravotnickém zařízení došlo ke sterilizaci, za jakých okolností, míněno vysvětlit, proč má za to, že její souhlas nebyl informovaný a svobodný, proč nevěděla, co sterilizace znamená. Dále by měla označit důkazy, které dokládají její tvrzení. No a samozřejmě číslo bankovního účtu, datum žádosti, podpis žadatelky. To jsou základní náležitosti jako takové,” dodává Radek Policar, vrchní ředitel pro legislativu a právo ministerstva zdravotnictví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.