Není šance, že by Putin ve volbách neuspěl. Chce Rusko vyvést mezi nejsilnější státy světa, míní odborník na Rusko Soukup
Ruský vůdce Putin míří k dalšímu prezidentskému mandátu. Dnes začínají v Rusku třídenní prezidentské volby. Vítěz je zřejmě předem jasný. Ještě v roce 2008 se přitom zdálo, že Putin předává žezlo mladší generaci, na kterou bude jenom zpovzdálí dohlížet. Jeho celou kariéru sleduje také reportér a komentátor, expert na Rusko Ondřej Soukup.
Je nějaká šance, že by Putin neuspěl?
Není, vůbec, protože i používat slovo „volby“ v našem významu asi není úplně správné. Politologové tomuto systému říkají elektorální autoritářství, kdy nejde o to, abyste zjistili, co si voliči myslí o politice, politicích, ale aby vy jste donutili voliče ukázat svoji loajalitu k systému tím, že přijdou, a o výsledky vůbec nejde.
Je pravda, že opoziční kandidáty už komise před volbami pod různými záminkami vyloučila. Kterým směrem Putin povede Rusko příštích šest let? Co se dá z jeho současného chování vyčíst?
Zjevně má svoji vizi, že je tím člověkem, který Rusko opět vyvede mezi ty úplně nejsilnější státy světa. Má pocit, že Západ je v úpadku a že teď je ten pravý okamžik, kdy do toho uspořádání světa, jak se vytvořil po skončení studené války, kopnout, a ono se to nějakým způsobem změní. Ale jaké budou konkrétní důsledky, to myslím, že si ani on sám, ani nikdo jiný, nemůže úplně představit.
Přes noc přišla další zpráva o podezřelém úmrtí v Rusku. Teď je to viceprezident společnosti Lukoil, který měl spáchat sebevraždu. V té firmě je za poslední dva roky už čtvrtý. O čtyři manažery přišel taky Gazprom. Za podezřelých okolností zemřeli taky někteří vysocí armádní důstojníci anebo nedávno ve vězení opozičník Alexej Navalnyj. Co toto vypovídá o Putinově režimu? Má strach? Upevňuje čistkami svoji moc?
Čtěte také
Asi bych úplně neházel do jednoho pytle všechna ta úmrtí. Něco zjevně souviselo s nějakými finančními toky, které asi nebyly úplně čisté a třeba byly narušeny kvůli západním sankcím, a následně tam někdo přišel, kdo dlužil peníze apod. Jiná věc je cílená likvidace opozičníků, kterou už vidíme poslední tři čtyři roky, akorát teď se to urychlilo. Vypovídá to především o tom, že ten režim má skutečně pocit, že je ve válce, a vzhledem k té válečné logice všichni z jeho pohledu zrádci mohou být zlikvidováni.
Vladimir Putin chtěl svého času vstupovat do NATO. Kde nastal ten zásadní zlom? Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Začaly ruské prezidentské volby. Putin, který zemi vede už 24 let, má vítězství jisté, píší média
Vzhledem k tomu, že většina potenciálních opozičních kandidátů je buď mrtvá, uvězněná, v exilu nebo jim úřady znemožnily kandidovat, je vítězství Putina téměř jisté, napsala stanice CNN.
-
Všechny Putinovy prezidentské volby. Silná dominance ruského vůdce se opakuje už čtvrt století
Kreml skoro čtvrt století budoval systém, který by jakékoliv překvapení vyloučil. Ve skutečnosti Vladimir Putin nikdy nebyl zvolen v čestných a férových volbách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.