Německo a tresty

Německo se v posledních dnech naučilo skloňovat jméno Olivera Wittkeho. 42letý člen konzervativní CDU je, nebo vlastně byl, ministrem dopravy v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Coby ministr měl jít ambiciózní Wittke příkladem. Místo toho mu nemilosrdný policejní radar naměřil v uzavřené obci rychlost 109 km/h.

I v Německu, podobně jako v Česku, platí, že se politici snaží nějaký svůj malér takříkajíc „vysedět“. Wittke si taky na chvilku "přidřepnul", ale pak pod tlakem veřejnosti vzal pomyslný klobouk, jak se tady říká, a podal demisi. O řidičský průkaz přišel na dva měsíce. O politické ambice pak navždy.

Ve srovnání s děním v Česku mě "kauza Wittke" zaujala tím, že konzervativně-kontroverzního politika de facto "vyštípali" jeho spolustraníci, kteří správně usoudili, že Wittkeho mediálně přetřásaný malér CDU neúměrně škodí.

Když už jsem nakousnul téma postihů a prohřešků, chci se s vámi podělit o zajímavý a podle mě i dosti kuriózní katalog trestů, který platí ve špičkovém fotbalovém týmu Hamburger SV. Hrát v tomto klubu podle mě znamená neustále platit pokuty.

Chce se vám na během tréninku na "malou stranu"? 100 eur... Zapomenete tréninkové oblečení na hřišti (nebo v lese, jak stojí v rejstříku)? Další stovka. Stejnou částku musíte odvést pokladníkovi, náhradnímu gólmanovi Wolfgangu Heslovi, rovněž tehdy, když při oficiální příležitosti zvolíte nesprávné oblečení nebo, což je opravdu kuriózní, použijete špatný vchod či východ. 300 eur stojí prohřešky týkající se zapnutého mobilního telefonu. Zalovit v peněžence musíte i tehdy, když váš telefon pouze vibruje...

Všechny uvedené taxy jsou přitom pouze dolní sazbou. Kouč, Holanďan Martin Jol, je může libovolně znásobit. To se týká i málo vstřícného chování vůči vlastním fanouškům. Pokuta 100 eur čeká na toho z hráčů, který by pozdě podepsal předložený míč nebo fotografii.

Obránce Jerome Boateng se letos musel rozloučit s rovnou "tisícovkou" poté, co po prohraném zápase proti Hoffenheimu přišel podle trenéra příliš pozdě zamávat fanouškům z hamburského "kotle" a poděkovat jim za podporu. V německých fotbalových kruzích se tak namísto drakonických trestů začíná mluvit o trestech "hamburských". Oprávněně...

Jiří Hošek, Český rozhlas, Berlín

autor: Jiří Hošek
Spustit audio