Nemá hvězdné manýry, shodují se v Tatrách o Kvitové

27. červenec 2011
Zblízka

Každou středu touto dobou se spolu s námi můžete přibližovat olympijským hrám. Cesta do Londýna potrvá rok a projdeme ji spolu s nejlepšími českými sportovci. Tentokrát nás zavede do Štrbského Plesa ve Vysokých Tatrách. Právě toto místo si totiž oblíbila možná vůbec největší medailová naděje, jinak také čerstvá wimbledonská šampiónka Petra Kvitová.

Nejlepší česká tenistka jezdí do Vysokých Tater pravidelně – pouze s tím rozdílem, že teď dorazila jako wimbledonská vítězka. Že by ale Petra Kvitová jakožto velká hvězda vezla také seznam požadavků, které musejí provozovatelé hotelu a přilehlých sportovišť okamžitě splnit, to v žádném případě.

Nejslavnější česká žena posledních týdnů je stále spíše skromnou holkou do nepohody než nablýskanou a jen těžko přístupnou celebritou a v těsné blízkosti tréninkového kurtu si toho všímají i zaskočení stavební dělníci. Jako třeba Jan ze Spišské Nové Vsi, který si fotku šampiónky ukládá do svého mobilního telefonu: „Držel jsem jí palce, jsem rád, že všem ukázala, jak se hraje tenis.“

„Nenapadlo nás, že ji uvidíme. Obdivuju ji za to, co dokázala, je pro mě hvězda. I když ji ze sebe nedělá,“ říká pro změnu Laďka z Liberce. Našli byste toho dost, co slova překvapené turistky dokazuje.

Jako Jágr na zamrzlém rybníku

Žena, která před pár týdny vyhrála nejslavnější tenisový turnaj planety, teď rozehrává svou šikovnou levou ruku na plácku, který kvalitní kurty pouze připomíná. Bílými čarami, plotem a pak ještě zelenou barvou koberce, který občas postrádá štětinky, takže je místy hnědý, a když zaprší, tak i pořádně nasáklý. „Pochybuji, že by nějaká holka ze světové desítky byla na tomhle ochotná trénovat,“ soudí Petřin trenér David Kotyza.

Nevšední podívaná - na kurtech ve Štrbském Plese trénuje wimbledonská vítězka

Asi jako kdyby nejlepší fotbalista planety Lionel Messi trénoval na škvárovém hřišti nebo hokejista Jaromír Jágr na zamrzlém rybníku, chtělo by doplnit slova Davida Kotyzy. Herní trenér Petry Kvitové si však nemyslí, že horší podmínky mohou české tenistce uškodit. Naopak: „Komfortní prostředí je podle mne zbytečné. Když naopak bude překonávat překážky při tréninku, tím snadněji je bude zdolávat při zápase.“

Ostatně Petra Kvitová sem nejezdí kvůli hraní, od toho má třeba tréninkové centrum v Prostějově. Tady ve Štrbském Plese svírá raketu hlavně kvůli tomu, aby ji nebolely ruce, až začne hrát doopravdy. Jinak chodí po horách nebo, když třeba „nad Tatrou“ zrovna bijí hromy, běhá v tělocvičně a namáhá svaly v posilovně.

Petra Kvitová trenérům naslouchá

V hotelové posilovně už je pánem jiný důležitý muž v týmu Petry Kvitové, kondiční trenér české tenistky Jozef Ivanko, který po krátké exkurzi ukazuje na stroj, který je pro kariéru wimbledonské vítězky asi nejzásadnější. Není to však tak, že by právě toto cvičení měla Petra Kvitová nejraději a jiným se vyhýbala, dodává Jozef Ivanko.

Petra Kvitová na soustředění v Tatrách zkouší, jestli nezapomněla pletení copu

I v tom spočívá výjimečnost Petry Kvitové, která svým trenérům naslouchá a zároveň jim i stoprocentně důvěřuje. Tím spíš, když jí oba pomohli rozvinout talent až k vítězství ve Wimbledonu. „Mám je oba ráda a udělají pro mne první poslední. Jsem ráda, že je mám,“ shrnuje tenistka.

Právě ve Wimbledonu, na nejslavnějších dvorcích světa, bude mít česká tenistka v příštím roce příležitost zářit hned dvakrát. Nedlouho po grandslamovém turnaji se totiž na travnaté dvorce All England Clubu přestěhuje část programu olympijských her v Londýně, ke kterým se teď budeme každou středu v tomto čase spolu s našimi nejlepšími sportovci pravidelně přibližovat.


Zvětšit mapu: Petra Kvitová trénuje nedaleko Štrbského Plesa

autor: jpa
Spustit audio