Největší nebezpečí Facebooku? Snadno, levně a masivně ovlivňuje myšlení lidí, varuje Jiří Hlavenka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Facebook

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg bude vypovídat před americkým Kongresem kvůli úniku dat desítek milionů uživatelů sociální sítě. Co to ve skutečnosti znamená? A chová se Facebook jako příslovečný Velký bratr? Podnikatel v oblasti informačních technologií Jiří Hlavenka přinejmenším souhlasí s tím, že Facebook všem přerostl přes hlavu.

„Tak trochu jsme si nevšímali, co Facebook dělá, mysleli jsme si, že to je nějaký internetový nástroj, který pomáhá lidem se sbližovat, a v komerční stránce vydělává spoustu peněz na reklamně,“ říká s tím, že si nikdo neuvědomil důsledky v sociální a politické oblasti.

Všichni byli slepí a hluší k tomu, že Facebook lze zneužít právě k ovlivňování veřejného mínění a světonázoru. Stejně tak podle něj nikomu nevadilo, že ovlivňuje naše myšlení ke koupi určitého produktu.

„Jakmile začal být využitý k tomu, že posune naše myšlení směrem ke „koupi“ nějaké politické strany, tak nám to vadit začalo,“ dodává s tím, že Facebook je nástroj, který dělá profilaci, a tento nástroj dá komukoliv dalšímu, kdo si jej koupí.

„Snaží se lidi s podobnými názory dát na jednu kupu do skupin, takzvaných přátelských kruhů, notují si tam a tím pádem jsou lépe zacílitelní,“ zdůrazňuje.


Společnost Cambridge Analytika získala data o více než 80 milionech uživatelů Facebooku a pomocí těchto dat ovlivňovala jejich politické názory v amerických prezidentských volbách.

V případě Cambridge Analytika Facebook nástroj vytvořil a dal ho do rukou jiným, a tím je spoluzodpovědný. „Největší nebezpečí je přitom v tom, že ovlivňování lze dělat takto masivně, snadno a levně,“ zdůrazňuje.

Stále je ale podle něj možné Facebook napravit, a to například tím, že nebude podporovat vytváření takzvaných názorových bublin, které se stávají obětí například falešných správ. „Začne šířit normální názorové spektrum, aby si lidé uvědomili, že svět je pestřejší,“ uzavírá s tím, že dalším nástrojem by mohla být větší kontrola lidí nad svým soukromím.

autoři: prh , mba
Spustit audio