„Nejhorší není nedostatek jídla, ale zima. “ V ostřelovaném Bachmutu žijí bez elektřiny už měsíce

Ukrajina se potýká s následky nové smrště ruských raketových útoků. Ty způsobily úplný kolaps elektrické sítě. Mnohé vesnice a města na válečné linii jsou ale bez proudu už několik měsíců a tamní lidé se s tím už naučili žít. V Bachmutu v Doněcké oblasti natáčel ukrajinský zpravodaj Martin Dorazín.

Projíždíme poslední vesnicí Ivanovské, což už je vlastně předměstí Bachmutu. Všichni máme na sobě neprůstřelné vesty a přilby. K dispozici jsme dostali inkasátorské auto, kterým jinak ochranka převáží peníze z banky. Díky české pomoci jsme ho trošku vylepšili – zvýšili jsme podvozek, a tím usnadnili i průjezdnost v terénu.

Čtěte také

Sjíždíme z kopce do údolí, na protější straně, na vyvýšenině leží město Bachmut. Je nesmírně důležité udržet pozice kolem města, protože kdo je ovládne, ten ho bude mít potom jako na dlani.

V dálce na druhém konci města pozorujeme záblesk a dým. Některé domy dostaly takový zásah, ž se je už asi nikdy nepodaří opravit. Části jich prostě chybí. Ale přesto jsou tady hrdé nápisy „Bachhmut je Ukrajina“.

O kousek dál míjíme první lidi, jdou zřejmě venčit psa.

„Žijeme tady a mlčíme“

Paní Lydie odsud odjet nechce, její rodina tu žije už několik generací svět. „Tři měsíce nejde elektřina, nic tady není, jenom obchod. Nějaké potraviny máme, ale jinak nic víc. Žijeme tady a mlčíme,“ říká rezignovaně.

Pokračujeme dál a cestou potkáváme další auto podobné tomu našemu, je také pancéřované. I ono pochází „ze stáje“ pekaře a kněze Olega Tkačenka, který zajišťuje humanitární pomoc ve válkou zasažených oblastech.

Vůz poznáváme podle průstřelů z boku. Vlad vysvětluje, že se to stalo nedávno v Avdějevce, kde projektil explodoval asi 20 metrů od auta plného lidí připravených na evakuaci. Naštěstí se nikomu nic nestalo, jenom jedna žena byla lehce zraněná. Takže všechno nakonec dopadlo relativně dobře.

Pro dřevo až do Kramatorsku

Válka se v Bachmutu nezastavuje ani na minutu, neustále jsou slyšet exploze. Parkujeme na panelákovém předměstí. Lidé jsou poschovávaní doma, protože je špatné počasí. Nakonec nacházíme jednu paní, která je na tomto sídlišti zřejmě hlavní a přivolává další.

Ukrajinští vojáci střílejí z minometu na frontovou linii, zatímco ruský útok na Ukrajinu pokračuje, poblíž Bachmutu v Doněcké oblasti, 6. listopadu 2022

Pro vodu a pro chléb si přišla také nevidomá paní Valja s manželem. Nechtějí se evakuovat, nevědí, kdo by se o ně kde postaral. Nejhorší podle nich není nedostatek potravin – mají ještě nějaké zásoby a občas sem přijede humanitární pomoc jako ta naše –, ale zima.

Mají sice doma kamna, říká se jim tady buržujka, ale nemají čím topit. Chodí po ulicích, sbírají větve. Starosta prý slíbil nějaké dříví, ale měli by si pro ně dojet až do Kramatorsku. A to je jednak nebezpečné, a když nemáte auto, tak je to prakticky nemožné. A to ještě neudeřily mrazy.

autoři: Martin Dorazín , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související