Nejhezčí plovárny v Česku. Co je na nich kouzelného a kde je najdete?

Lidé ze spolku Baroko nejsou místní, přesto se rozhodli opravit zchátralou plovárnu Manětín

Vrátit sedmdesát let staré a zchátralé plovárně život není úplně jednoduché. Už čtvrtým rokem se o to pokoušejí nadšenci v Manětíně na Plzeňsku, kde stojí plovárna od padesátých let minulého století. Dřevěná stavba ale působí spíše prvorepublikovým dojmem. Bazén má přírodní charakter, vodu přivádí potok bývalým mlýnským náhonem a otevřený je stále a zdarma. Za koncerty nebo divadlo platí lidé vstupné dobrovolné a to slouží jako základ pro financování obnovy plovárny.

Dveře otevřené pro všechny

Brána do areálu je otevřená, ale zavírat by ji bylo stejně zbytečné. Lidé si vyšlapali cesty plotem ze všech stran. Zarostlou cestou přijíždí auto a vyskakují muzikanti. Zrovna je pátek večer a hraje St. Johny, jak říká své kapele vysoký muž s hlubokým hlasem Jan Stehlík.

„Tohle je opravdu plovárna. Občas přijedeme na místo, kterému plovárna říkají. Na zdech mají historické fotografie, ale do vody bych tam nevlezl. Tady je to v pohodě a hrajeme tu rádi.“

Ozve se basa, zadrnčí kytara, muzikanti ladí zvuk a mezitím se pomalu trousí diváci. Na dřevěném pódiu je vymalovaná věta „vstupné dobrovolné“ a kdo si dá pivo, rovnou hodí do pětilitrové láhve od okurek svůj příspěvek.

Vstupné dobrovolné

„Někdo dá i pětistovku, někdo jenom dvacku, lidi si zvykli a jsme schopní pořádat kulturní akce celé léto. Samozřejmě základ je ten jednoduchý výčep, který nám pokryje provoz,“ říká Roman Pekař, jednatel spolku Baroko v Čechách, který si plovárnu od obce pronajal.

Členové spolku nejsou místní, buď bydlí v okolí nebo se z okolí přistěhovali třeba jako Jakub Chaloupka. „První rok se tu z místních neobjevil prakticky nikdo, ale myslím, že se to zlepšuje, ta nedůvěra. Trvá to, je to běh na dlouhou trať,“ říká štíhlý mládenec, který pochází z tohoto kraje, ale za domorodce se považovat nemůže.

„Místní začínají chodit na pivo i na muziku. Snažíme se dělat pestrý program, aby si v něm každý něco našel. Ale ‚ocaď pocaď‘, hlavně se to musí líbit nám,“ rozesměje se a ukazuje leták s akcemi na celé léto.

Pomáhá i obec

Z hospody schází po schodech hosté s plnými sklenicemi a za nimi naboso vybíhá Marcela Mojžíšová, která má službu za barem. Do Manětína se přistěhovala z Prahy, která už ji přestala bavit. Přes léto je stejně jako kolegové na plovárně skoro pořád.

Čtěte také

Spolek pořádá i tři akce za víkend a to spolyká hromadu času. „Měla jsem tu kamarády, tak jsem se usadila tady. Jsme snad solidní parta, a proto nejspíš dokážeme udržet program celé prázdniny. To už by nikdo sám nezvládl. Pomáhá nám i obec, třeba se sekáním trávy, odvozem odpadu,“ přiznává.

Spolek Baroko v Čechách měl původně pronajatou kapli v Nečtinech, kde také pořádal kulturní akce. Plovárna v Manětíně je ale pro pořádání akcí přes léto mnohem příjemnější, a tak se spolkaři domluvili na pronájmu plovárny v Manětíně. Chtějí opravit nejvíce poškozené části a třeba vysázet ovocné stromy do zanedbaného sadu.

Pohoda na kulturní plovárně

V bazénu se prohánějí děti na paddleboardu, voda je příjemně osvěžující, dno písčité, hloubku si plavci vybírají podle svých schopností a na travnaté ploše směrem ke kostelu už stojí dva stany. „Občas tu někdo po koncertě přespí. Tady je pohoda.“

O kulturní plovárně v Manětíně se pomalu začíná mluvit i dál než za hranicemi obce a jednatel spolu Roman Pekař to považuje za dobrou zprávu. „Myslím, že se manětínská plovárna stává díky kulturním akcím a příjemné atmosféře velmi pěkným místem na výlet. Přijeďte se přesvědčit.“

autoři: Ľubomír Smatana ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.