Nejhezčí plovárny v Česku. Co je na nich kouzelného a kde je najdete?

Na dně přírodního koupaliště Přebuz prý po celé léto leží kostka ledu

V nadmořské výšce 900 metrů už není mnoho koupališť, a proto vás v seriálu Radiožurnálu o plovárnách zavedeme na místo, kde jedno takové leží. Reportér Radiožurnálu přiznává, že udělal výjimku a nezavede vás na typickou plovárnu, ale na místo tak zajímavé a osamělé, že za výlet stojí. Tajemný horský rybník leží u obce Přebuz v Krušných horách, je napájený vodou z okolních rašelinišť a určitě se nemusíte bát, že by vám tam bylo v létě horko.

Prší a nikde ani noha

Rybník, jezírko nebo zkrátka vodní nádrž je schovaná mezi stromy, mokřady a rašeliništi, proto i voda v něm je hodně tmavá, téměř do červena železitě zbarvená.

Jeho výhodou je, že když prší – a tady prší docela často –, tak tu není ani noha. Na velkém travou zarostlém parkovišti s výraznou cedulí zákaz kempování stojí osamělý tranzit s německou poznávací značkou.

Přes zamlžené sklo není vidět, je-li někdo uvnitř a tak jediným místem, kde lze najít minulé nebo budoucí plavce, je hospoda Kovářská bouda v centru vesnice. Ta je od vody vzdálená zhruba půl kilometru a na zahrádce se schovává před deštěm hrozen lidí.

Krušnohorský unikát

Čtěte také

Já se tam koupal asi třikrát, postavili jsme si stan a nikomu to nevadilo,“ říká třicátník Tomáš Duchek, který přijel s rodinou z Mostu. Tentokrát si vyrazili na pěší výlet po okolí a bouřka je zahnala do hospody. „V Krušných horách jiné takové místo neznám, tyhle hory na koupání moc nejsou,“ uvažuje.

Diskusi pozoruje mládenec z blízkých Kraslic a rovnou se přiznává, že se na Přebuzi nekoupal už hodně dlouho. „Vždyť je to studené jak morna, ale zeptejte se hospodské, ta vám o tom něco poví,“ doporučuje.

V útrobách podniku to zahučí, déšť vehnal k výčepu spoustu výletníků. Hostinská Daniela Jochmanová se posunuje do růžku a uvolňuje místo u stolu. „Lákadlo je to určitě, akorát v létě je pořád zamrzlý. Na dně leží velká kostka ledu,“ rozesměje se mladá žena, která se tam chodí koupat pravidelně. „Pravidelně tak dvakrát do roka,“ říká a smích nebere konce.

Po celý rok čistá voda

„My tam chodíme i s koňmi, voda se tam nekazí. Když je zkažená jinde a plavou tam sinice, tak tady nikdy. Na jaře je rybník plný žab a nedávno jsem tam viděla plavat hada. Takže jsem tam ten den už nevlezla,“ vypráví. Hostinská odmítá, že by to bylo místo osamělé a utajené. „Možná dřív, ale když je teplo, tak se tam sluní plno lidí.“

Přebuz leží poměrně z ruky, ale okolní krajina charakterem připomíná šumavské pláně a oblíbili si ji především cyklisté. V zimě se tu prohánějí na upravených trasách běžkaři, ale to je rybník zamrzlý a kvůli hromadě sněhu se ani otužilci nenamáhají vysekat díru v ledu.

autoři: Ľubomír Smatana ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko