Nejhezčí plovárny v Česku. Co je na nich kouzelného a kde je najdete?
Na dně přírodního koupaliště Přebuz prý po celé léto leží kostka ledu
V nadmořské výšce 900 metrů už není mnoho koupališť, a proto vás v seriálu Radiožurnálu o plovárnách zavedeme na místo, kde jedno takové leží. Reportér Radiožurnálu přiznává, že udělal výjimku a nezavede vás na typickou plovárnu, ale na místo tak zajímavé a osamělé, že za výlet stojí. Tajemný horský rybník leží u obce Přebuz v Krušných horách, je napájený vodou z okolních rašelinišť a určitě se nemusíte bát, že by vám tam bylo v létě horko.
Prší a nikde ani noha
Rybník, jezírko nebo zkrátka vodní nádrž je schovaná mezi stromy, mokřady a rašeliništi, proto i voda v něm je hodně tmavá, téměř do červena železitě zbarvená.
Jeho výhodou je, že když prší – a tady prší docela často –, tak tu není ani noha. Na velkém travou zarostlém parkovišti s výraznou cedulí zákaz kempování stojí osamělý tranzit s německou poznávací značkou.
Přes zamlžené sklo není vidět, je-li někdo uvnitř a tak jediným místem, kde lze najít minulé nebo budoucí plavce, je hospoda Kovářská bouda v centru vesnice. Ta je od vody vzdálená zhruba půl kilometru a na zahrádce se schovává před deštěm hrozen lidí.
Krušnohorský unikát
Čtěte také
„Já se tam koupal asi třikrát, postavili jsme si stan a nikomu to nevadilo,“ říká třicátník Tomáš Duchek, který přijel s rodinou z Mostu. Tentokrát si vyrazili na pěší výlet po okolí a bouřka je zahnala do hospody. „V Krušných horách jiné takové místo neznám, tyhle hory na koupání moc nejsou,“ uvažuje.
Diskusi pozoruje mládenec z blízkých Kraslic a rovnou se přiznává, že se na Přebuzi nekoupal už hodně dlouho. „Vždyť je to studené jak morna, ale zeptejte se hospodské, ta vám o tom něco poví,“ doporučuje.
V útrobách podniku to zahučí, déšť vehnal k výčepu spoustu výletníků. Hostinská Daniela Jochmanová se posunuje do růžku a uvolňuje místo u stolu. „Lákadlo je to určitě, akorát v létě je pořád zamrzlý. Na dně leží velká kostka ledu,“ rozesměje se mladá žena, která se tam chodí koupat pravidelně. „Pravidelně tak dvakrát do roka,“ říká a smích nebere konce.
Po celý rok čistá voda
„My tam chodíme i s koňmi, voda se tam nekazí. Když je zkažená jinde a plavou tam sinice, tak tady nikdy. Na jaře je rybník plný žab a nedávno jsem tam viděla plavat hada. Takže jsem tam ten den už nevlezla,“ vypráví. Hostinská odmítá, že by to bylo místo osamělé a utajené. „Možná dřív, ale když je teplo, tak se tam sluní plno lidí.“
Přebuz leží poměrně z ruky, ale okolní krajina charakterem připomíná šumavské pláně a oblíbili si ji především cyklisté. V zimě se tu prohánějí na upravených trasách běžkaři, ale to je rybník zamrzlý a kvůli hromadě sněhu se ani otužilci nenamáhají vysekat díru v ledu.
Související
-
Česko mezi řádky. Nový seriál Radiožurnálu vás zavede do míst, která znáte z knížek
Naši reportéři se vydali po stopách románových hrdinů, aby zjistili, jak to ve skutečnosti vypadá na místech známých z literatury. Nalaďte si denně Dopolední Radiožurnál.
-
Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku
Průzračná voda, písčité pláže a koupání v malebných scenériích. Regionální reportéři Radiožurnálu vás vezmou na místa, kde se právem budete cítit jako u moře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.