Nejen Pražské povstání, lidé povstali v celém Protektorátu, připomíná historik Michal Stehlík
Před 77 lety začalo Pražské povstání, největší otevřený odpor Čechů proti německým okupantům. Odstartoval ho rozhlas, který vyzýval obyvatele Protektorátu k boji a zveřejňoval důležité informace pro začínající vzpouru. „Povstání bylo připravováno dříve. Hlavní byla aktivita českých lidí, politiků, vojáků pod generálem Slunéčkem. Byla snaha převzít moc do českých rukou dříve, než přijdou osvobozenecká vojska,“ popisuje historik Michal Stehlík.
„Československý rozhlas je naprosto zásadní. Je to jediné masmédium, které je v té době k dispozici. Podává informace, emočně burcuje. Krizové dny 6. a 7. května by vypadaly jinak. Hlavně 6. květen byl radikální, vysílání bylo hodně krajní. Pro lidi to znamenalo strašně moc,“ vysvětluje historik Národního muzea Michal Stehlík.
„Často směrujeme 5. až 8. květen na Prahu, na barikády, ale na mnoha místech Protektorátu vznikají revoluční národní výbory. Dějiny regionů bychom si měli připomínat, uvědomit si, že lidé v celém Protektorátu povstali. Byla ohromná statečnost přebírat moc, mnohdy to mezi 5. a 8. květnem ještě stálo životy,“ upozorňuje Michal Stehlík.
Pietní akt u budovy Českého rozhlasu
U příležitosti 77. výročí Květnového povstání českého lidu se ve čtvrtek 5. května od 12.30 hodin uskuteční před historickou budovou Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské ulici 12 pietní akt k uctění památky padlých v bojích o rozhlas v květnu roku 1945.
Vzpomínkový akt slavnostně zahájí generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. S projevem dále vystoupí předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Markéta Pekarová Adamová, velvyslanec Slovenské republiky Rastislav Káčer, primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a zástupkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Křupalová.
Po skončení vzpomínkové akce bude možno navštívit výstavu k 90. výročí založení rozhlasové knihovny v Galerii Vinohradská 12 v suterénu rozhlasové budovy.
Související
-
Pražské povstání mělo význam, zkrátilo válku o několik dní, připomíná vojenský historik
„Voláme všechny Čechy!“ Tahle výzva odstartovala před 75 lety pražské povstání. Rozhlas začal už ráno 5. května 1945 vysílat pouze česky.
-
Voláme všechny Čechy! 75. výročí Pražského povstání připomnělo speciální vysílání
Nová rozhlasová hra, speciální host, projevy ústavních činitelů, rekonstrukce klíčové bitvy o rozhlas a rozhovor s prezidentem. Úterní Radiožurnál vzpomínal na květen 1945.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.