Nejde o dějepis, říká režisérka Parkanová, která natočila film o proměně vztahu dvou lidí po srpnu 68
V hlavní soutěži karlovarského festivalu reprezentuje Českou republiku film Slovo režisérky Beaty Parkanové. Ve snímku, který je inspirován osudy jejích prarodičů, hrají Martin Finger a Gabriela Mikulková. „Film popisuje vztah Václava a Věry, jak se jim život promění, když se Václav po srpnu 68 nervově zhroutí a upadne do depresí, jak se promění rozložení energií v rodině, kdy žena přijde o hlavní oporu,“ přibližuje režisérka.
Jakou váhu má dnes, kdy jsme přesyceni vším a slovy zvlášť, právě slovo?
Čtěte také
Asi takovou, jakou váhu si pro něj stvoříte a přejete si dodržovat. Obecnou rovinu těžko od někoho můžete žádat. Pro někoho slovo nemá žádnou hodnotu, vůbec ne slovo vyřčené a pomalu ani slovo na papíře nebo ve smlouvě. Je schopen porušovat jakékoliv slovo. A jsou pořád lidi, a já je naštěstí kolem sebe mám, u kterých se dá opřít i o slovní dohodu, o slovo z očí do očí. Člověk si ten svět musí, kde může, trochu volit.
Měl jsem pocit, že možná víc než o politické pozadí příběhu a univerzální morální principy vám šlo o proměny vztahu dvou lidí z odlišného sociálního prostředí…
… a odlišného temperamentu. Jsou to charakterově jiní lidé. Přesto, nebo možná právě proto drží při sobě.
Co můžeme ještě prozradit o ději filmu?
Že je příběh filmu zasazen do roku 1968 a 1969, ale nejedná se o nějaký dějepis. Dobu film využívá pro to, aby měl nějaký rámec nebo rozhraní, ale jinak film popisuje vztah Václava a Věry a to, jak se jim život promění, když se Václav po srpnu 68 nervově zhroutí a upadne do depresí, jak se promění rozložení energií v rodině, kdy žena přijde o hlavní oporu a musí zabrat. A on zároveň přijde o svoji práci a společenské postavení, které měl.
Byla jste se podívat na uvedení filmu?
Byla jsem se tam podívat. Šla jsem se podívat, jestli se diváci smějí, reagují. Smáli se a měla jsem radost. Přestože film je drama, týká se zásadních nebo smutných věcí, tak se mi snad podařilo ho odvyprávět s lehkostí. Jsem ráda, že to je udělané tak, že tragické nebo bolavé momenty v životě jsou zároveň v životě dost komické, vyvolávají smích.
V čem spočívá naděje filmu?
Že ty nejbližší spolu můžou zůstat, že to dokážou zvládnout a že můžete v životě potkat člověka, který vás podrží.
Související
-
„Dialogy vznikaly na place.“ Režisér Holý představuje film A pak přišla láska…
Jedno z témat filmu je manipulace nejenom skrze ezoteriku a šarlatánství, ale třeba i v reklamě, říká režisér Šimon Holý, který natočil film A pak přijde láska...
-
Smích je znakem člověka, říká herečka Tomicová. Ve filmu hraje ženu s celoživotním deficitem lásky
A pak přišla láska…. To je název filmu, který bude mít premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. V hlavní roli se představila herečka Pavla Tomicová.
-
„Celý film natočený na mobil.“ Adam Mišík hraje ve snímku o pražském nočním životě
„Jsou tam i explicitnější části nočního pražského života, ale je to dost pravdivě vystihnutý,“ říká Adam Mišík o filmu Banger, ke kterému složil i finální písničku.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.