Hrál jsem často sígry. Když přijde role klaďase, neodmítnu, říká herec Finger. Hraje ve filmu Slovo

4. červenec 2022

Na festivalu v Karlových Varech měl premiéru snímek Slovo scenáristky a režisérky Beaty Parkanové. Film se odehrává v okupovaném Československu a hlavní roli v něm hraje Martin Finger. „Mám strašnou spoustu děkovných reakcí,“ pochvaluje si filmový a divadelní herec, která je také uměleckým šéfem pražského Činoherního klubu. Nejen o filmu Slovo mluvil na Sadové kolonádě v Karlových Varech s moderátorem Janem Pokorným.

Čím vás role ve filmu zaujala?

Především Beatou Parkanovou, protože se známe od dob, kdy točila svůj debut Chvilky. A dá se říct, že už nejsme kolegové, ale přátelé. Té krve, myšlení a lidství, co má Beata v sobě, to je mi blízké. Když jsme Chvilky točili, tak už mi donesla první verzi filmu Slovo. A už se mě ptala na nějaké věci – jestli tam leze z toho to, co ona chce. Takže jsem byl u začátku, to bylo to hlavní. A potom samozřejmě postava. Protože pro mě, který jsem býval dost často zvyklý hrát kriminálníky a sígry, tak když přijde opravdu hrdina a klaďas, což postava Václava ve Slovu je, tak nemůžu odmítnout.

Potřeboval jste k tomu, abyste takhle hezky ztvárnil hlavní roli ve Slovu, hodně načíst, naposlouchat a nakoukat o osmašedesátém?

Musím říct, že to je nějak samo sebou, vím o tom docela hodně a zajímám se o to. Nicméně i pro způsob práce s Beatou Parkanovou jsou hodně důležité emoce a lidský pocit. Ještě víc než dějepisné znalosti. Spíš se to opírá o zkušenosti, které ve vás zanechají nějakou jizvu. A já ji mám.

Čtěte také

Když mi maminka vyprávěla o osmašedesátém, jak to prožívala – tenkrát jí bylo něco přes dvacet – tak byla bytost strašně hodná a laskavá. A ve škole nás učili, že přijely spřátelené armády nás zachránit, byl jsem malej a bral jsem to jako fakt. A když jsem ji slyšel vyprávět, jak přes vesničku Chromeč tenkrát projížděly obrněné tanky na Šumperk, tak ona na ně hrozila pěstičkou a plakala.  A já jsem si tenkrát uvědomil, že tady je něco špatně. Tak takové zážitky se mi hodily do té postavy.

Film Slovo sleduje příběh Václava a Věry, vzájemně si dali slovo, že budou stát při sobě v časech dobrých a zlých. Jaké jsou ve filmu důsledky porušení toho slova?

Ten slib se neporuší. Což je vlastně to, proč si rodina prochází těžkým obdobím. Konkrétně Václav skončí v psychiatrické léčebně. Takže naopak, to, že si člověk jde důsledně za něčím, čemu věří, a dostává kvůli tomu na frak, tak když to neporuší, tak to sice něco stojí, ale v konečném důsledku karmu člověka obohacuje a zpevňuje.

autoři: Jan Pokorný , prh
Spustit audio

Související