Hrál jsem často sígry. Když přijde role klaďase, neodmítnu, říká herec Finger. Hraje ve filmu Slovo
Na festivalu v Karlových Varech měl premiéru snímek Slovo scenáristky a režisérky Beaty Parkanové. Film se odehrává v okupovaném Československu a hlavní roli v něm hraje Martin Finger. „Mám strašnou spoustu děkovných reakcí,“ pochvaluje si filmový a divadelní herec, která je také uměleckým šéfem pražského Činoherního klubu. Nejen o filmu Slovo mluvil na Sadové kolonádě v Karlových Varech s moderátorem Janem Pokorným.
Čím vás role ve filmu zaujala?
Především Beatou Parkanovou, protože se známe od dob, kdy točila svůj debut Chvilky. A dá se říct, že už nejsme kolegové, ale přátelé. Té krve, myšlení a lidství, co má Beata v sobě, to je mi blízké. Když jsme Chvilky točili, tak už mi donesla první verzi filmu Slovo. A už se mě ptala na nějaké věci – jestli tam leze z toho to, co ona chce. Takže jsem byl u začátku, to bylo to hlavní. A potom samozřejmě postava. Protože pro mě, který jsem býval dost často zvyklý hrát kriminálníky a sígry, tak když přijde opravdu hrdina a klaďas, což postava Václava ve Slovu je, tak nemůžu odmítnout.
Potřeboval jste k tomu, abyste takhle hezky ztvárnil hlavní roli ve Slovu, hodně načíst, naposlouchat a nakoukat o osmašedesátém?
Musím říct, že to je nějak samo sebou, vím o tom docela hodně a zajímám se o to. Nicméně i pro způsob práce s Beatou Parkanovou jsou hodně důležité emoce a lidský pocit. Ještě víc než dějepisné znalosti. Spíš se to opírá o zkušenosti, které ve vás zanechají nějakou jizvu. A já ji mám.
Čtěte také
Když mi maminka vyprávěla o osmašedesátém, jak to prožívala – tenkrát jí bylo něco přes dvacet – tak byla bytost strašně hodná a laskavá. A ve škole nás učili, že přijely spřátelené armády nás zachránit, byl jsem malej a bral jsem to jako fakt. A když jsem ji slyšel vyprávět, jak přes vesničku Chromeč tenkrát projížděly obrněné tanky na Šumperk, tak ona na ně hrozila pěstičkou a plakala. A já jsem si tenkrát uvědomil, že tady je něco špatně. Tak takové zážitky se mi hodily do té postavy.
Film Slovo sleduje příběh Václava a Věry, vzájemně si dali slovo, že budou stát při sobě v časech dobrých a zlých. Jaké jsou ve filmu důsledky porušení toho slova?
Ten slib se neporuší. Což je vlastně to, proč si rodina prochází těžkým obdobím. Konkrétně Václav skončí v psychiatrické léčebně. Takže naopak, to, že si člověk jde důsledně za něčím, čemu věří, a dostává kvůli tomu na frak, tak když to neporuší, tak to sice něco stojí, ale v konečném důsledku karmu člověka obohacuje a zpevňuje.
Související
-
Ondřej Sokol: Herectví je nebezpečné povolání. Je to diagnóza, nikdo normální to dělat nemůže
Režisér a herec Ondřej Sokol moderuje pořad Tvoje tvář má známý hlas a hraje a režíruje v divadle. Jaké byly jeho herecké začátky a v čem má výhodu oproti ostatním hercům?
-
„Dialogy vznikaly na place.“ Režisér Holý představuje film A pak přišla láska…
Jedno z témat filmu je manipulace nejenom skrze ezoteriku a šarlatánství, ale třeba i v reklamě, říká režisér Šimon Holý, který natočil film A pak přijde láska...
-
Festivalový zápisník Ľubomíra Smatany
Ve Varech to na začátku července žije, a kdo může, jede tam. Kdo nemůže, ten by měl každý den v 8:50 poslouchat festivalové reportáže našeho reportéra Ľubomíra Smatany.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Informace jsou zkreslené či smyšlené, brání se šéfka krajské hygieny, která měla srazit motorkáře a ujet
-
Nejasná úmrtí, sražení vlakem, pády ze skal. Expertka hledá, kde vznikají díry v datech o sebevraždách
-
Právník odmítl podepsat podezřelé zakázky. Když na ně Radiožurnál upozornil, šéf pojišťovny ho vyhodil
-
Miliardy pro provládní média? Orbánova vláda čelí obvinění z nelegálních dotací skrz inzerci