Našli jsme lístek „David album všetko“, popisují Kateřina a David Žbirkovi. Vydali Mekyho album Posledné veci

18. květen 2022

Nové album Miro Žbirky Posledné veci zprodukoval jeho syn David. „Nebylo mezi námi žádné generační nedorozumění, táta pořád poslouchal nové věci,“ vypráví. Zpěvákova žena Kateřina teď organizuje turné k Mekyho nedožitým sedmdesátinám. „Bojím se otevřít jeho tablet, co mě tam ještě čeká za úkoly,“ směje se.

Album Posledné veci vzniklo ve studiu Konk. Co je to za studio, pro ty, kteří se v Londýně nevyznají?

Čtěte také

DŽ: V 70. letech ho založila kapela The Kinks, kterou měl táta hodně rád a pocházela ze stejné čtvrti, jako tátova anglická strana rodiny. V tom studiu nahrávaly všechny možné kapely od The Arctic Monkeys po Depeche Mode. Všichni možní známí umělci. Bylo to studio, které měl táta dlouho vyhlídnuté, že by tam měl něco nahrát.

KŽ: Meky si nahrávání v Konk vysnil, bylo to pro něj důležité. Po dvou albech nahraných v Abbey Road byl čas na změnu. A to jak na změnu producenta, čímž pověřil našeho Davida, tak na změnu studia. Konk měl Meky jako takové rodinné studio. Mekyho maminka se znala se sestrami Raye a Dave Daviese, kteří založili studio Konk a kapelu The Kinks.

Takže tam Meky chtěl nahrávat. Mrzí mě že se mu nepovedlo tam být, na druhou stranu – ty písničky tam vznikly, jeho hlas tam zněl, myslím, že by byl se zvukem spokojený. Je to opravdu rodinné studio, má to úplně jiný zvuk než Abbey Road. Na té desce to bude znát.

Davide, otec vás pověřil, abyste album dodělal. Jak takové pověření proběhlo?

KŽ: To nebylo pověření, že to dodělá, ale že to udělá.

DŽ: Šlo to postupně. Původně vůbec nebylo v plánu, že bych produkoval celou desku. Idea byla, že já udělám nějaké demonahrávky na některé z těch písniček, jestli se objeví nějaké nové nečekané nápady. Poslal jsem jeden song, ten se líbil, poslal jsem druhý demoaranž, ten se líbil, až se to dostalo k třetí a čtvrté, kdy se táta rozhodl, že bych to měl dělat celé.

Finální pověření bylo ve formě takového lístečku. Táta si vždycky psal poznámky, co má udělat. Našli jsme jednu, na které bylo napsáno: „David album všetko“.

Album Posledné veci má krásnou aranži a nádhernou poezii. Když si ji Meky neobstaral sám, obstaral ji Jožo Urban. Je tady i Václav Hrabě.

KŽ: Ano, báseň Václava Hraběte zpívá Meky česky, to je taková zvláštnost alba. Jak měl Meky v době covidu čas, hrabal se v poezii. Samozřejmě nejenom ve slovenské, ale i české. A zhudebnil báseň Madrigal od Václava Hraběte.

Jak David a Meky spolupracovali? Čím Davida otec ovlivnil? A jak teď organizuje koncerty s Mekyho playlistem jeho žena Kateřina?

autoři: Lucie Výborná , agf

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.