Nakažených koronavirem přibývá. „Plán na příští vlnu máme, věřím, že nebude tak silná,“ říká předseda asociace nemocnic

16. září 2021

Epidemie koronaviru podle statistiků sílí a na podzim by mohla přijít další vlna. Laboratoře hlásí nižší stovky nových případů denně což je ale naštěstí řádově méně než loni ve stejnou dobu. Asi 65 procent dospělé populace je totiž plně očkovaných a řada dalších lidí má protilátky po prodělání nemoci covid-19. I přesto se dá očekávat, že počty nakažených s postupujícím podzimem dál porostou. Jak jsou na možný nápor pacientů připraveny nemocnice?

„Osvědčila se páteřní síť nemocnic s urgentními příjmy, rezerva se ukázala jako důležitá. Plán pro příští vlnu máme, ale věřím, že nebude tak silná,“ říká předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

Čtěte také

Zkušenost je neblahá

„Ukázalo se, že nemocnice jako jediné jsou schopné nápor pacientů zvládat, protože pracovaly v nepřetržitém provozu. Jsem rád, že nedošlo ke snižování počtu nemocničních zařízení,“ konstatuje Sohlich.

Na nemocnice kromě covidových pacientů připadla také ambulantní péče, navíc musely plnit i očkování a testování. Na počátku pandemie se potýkaly s nedostatkem ochranných pomůcek.

Opatrná naděje: nemocnice jsou připravené

Základní nedostatky jsme odstranili a věřím, že k tak silné vlně epidemie už nedojde,“ doufá Sohlich. Nemocnice hlásí, že jsou po zkušenostech z minula na další vlnu připravené. Ředitelé nemocnic potvrzují, že mají dost zkušeností, léků i přístrojů.

Čtěte také

Dál ale přetrvávají mezery v legislativě pro boj s pandemií a chybí dostatečná proočkovanost populace. V polovině září má ukončené očkování oběma dávkami jen 65 procent dospělé populace. Stanovený cíl 70 procent je daleko: „Optimální by bylo zvýšit proočkovanost o 5 až 8 procent ,“ připouští ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za hnutí ANO.

Potíže jsou taky s legislativou pro boj s pandemií. Nejvyšší správní soud zrušil několik nařízení vydaných na základě pandemického zákona. Podle Vojtěcha je potřeba normu novelizovat – ale do voleb to prý není reálné.

autoři: Jiří Chum ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.