Na písních pardubické kapely Romens vyrostli už bezmála dvě generace

4. prosinec 2023

Hudební skupina Romens, která má kořeny v Pardubicích, je známá téměř po celém světě. Mezi jejich nejznámější skladby patří Ezera Apsa, která je poctou obětem romského holokaustu během 2. světové války. I přesto, že z původní pětičlenné sestavy zůstali pouze tři, jejich vášeň pro tvorbu autorské hudby a koncertování v ČR i v zahraničí neochabla.

„Měli jsme v Pardubicích kroužek, kde nás vedli a my jsme tam v pěti chodili hrát, když nám bylo asi patnáct let. Jako kapela hrajeme od roku 1995.“

Frontman kapely Václav Bartoš vzpomíná na počátky kapely Romens. Nikdy by ho nenapadlo, že jejich hudební vášeň je katapultuje mezi nejvýznamnější skupiny na romské hudební scéně.

„My nad tím ani moc nepřemýšleli, že bychom se mohli dostat výš a proslavit se. Hráli jsme, lidé nás měli rádi, zpívali s námi a to nás posunulo nahoru.“

Josef Duna, člen kapely Romens, který se podílí na zpěvu, hře na klávesy, i na tvorbě textů, často čerpá inspiraci z vlastních životních zkušeností:

„U nás je to kolektivní práce, každý skládá. Většinou je to dané tím, čím si procházíme. Píšeme o věcech, které přicházejí s životem. O radostech i smutcích. Víc jsme ale známí pro pomalé písničky. Většina z nich je z naší vlastní tvorby, o kterou se snažíme celých 23 let, a myslím si, že úspěšně. Naše písničky hrají i naši kolegové po celém světě.“

Romská generace na jejich hudbě vyrůstala.

„Teď jsme se vlastně čtvrt roku nezastavili, hrajeme každý týden. Úžasné je slyšet, když někdo říká: „Já jsem na vás vyrůstal a můj táta taky!“. Uvědomíte si, jak je ten čas nekompromisní, jak to strašně rychle utíká. Zaplať Pán Bůh, že jsme pořád tady a pokračujeme dál.“

Jejich originální skladby jsou často přejímány dalšími umělci.

„Když dnes vydáte vaši autorskou píseň, využijete YouTube, který má sloužit k tomu, aby se písně nepřebíraly. Ale pokud napíšete za název „cover“, je to v pořádku. Pořád je to o tom, kdo píseň složil a vydal.“

Václav Bartoš oceňuje, že měl díky kapele možnost navštívit různé části světa.

„Vystupovali jsme v Anglii, v Belgii, v Německu, v Irsku. Naposledy jsme byli v listopadu v Belgii, v Liverpoolu, v Manchesteru, v Irsku. Podobné cesty podnikáme zhruba dvakrát až třikrát do roka.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.