Na eskalátorech jezdíme už 125 let. První české pohyblivé schodiště vedlo na Letnou
Pohyblivé schodiště si 15. března 1892 nechal patentovat americký inženýr Jesse W. Reno. Jeho první eskalátor fungoval v New Yorku roku 1897 jako zábavní atrakce. Do Československa dorazil vynález téměř o 30 let později.
Poprvé se v československu pohyblivé schodiště objevilo místo lanové dráhy na Letnou v roce 1926. Tehdy se mu říkalo pohyblivý chodník. „Jednotlivé stupně byly dřevěné, ale dráha, po které eskalátor jezdil, byla železná,“ popisuje Pavel Fojtík, historik pražského Dopravního podniku.
První eskalátor v interiéru se v Praze objevil v obchodním domě Bílá Labuť. Ten byl otevřený 19. března 1939. Schodiště vedlo a dodnes vede z přízemí do prvního patra. Ve své době patřil obchodní dům k nejmodernějším v Evropě. V Brně byl eskalátorem od Rudolfa Duba vybaven obchodní dům firmy Baťa.
V roce 1968 byl pohyblivým schodištěm vybavený vůbec první československý podchod velkoměstského typu: pod Václavským náměstím v místě, kde se kříží s Vodičkovou a Jindřišskou ulicí. Tyto eskalátory dodávala Transporta Chrudim.
Nejdelší eskalátor v Česku je ve stanici metra Náměstí míru. Překonává převýšení 43 metrů a cesta nahoru trvá 2 minuty.
Tansporta Chrudim dodávala od 70. let také eskalátory do pražského metra. Před montáží do stanice je testovala na pěší cestě v Českém Krumlově.
„Musela se vyzkoušet funkčnost zařízení, jak jede prázdné a jak se opotřebovávají součástky,“ popisuje Fojtík. První pohyblivé schody v metru se objevily v nejstarších stanicích, a to na trase C v úseku z Florence na Kačerov.