Na dovolenou! Co nevynechat a nepodcenit při cestách na letní dovolenou

Polsku je nové Chorvatsko. Láká moře, příroda i historie. Dálniční známku nepotřebujete, ale vyrazte i s hotovostí

19. červen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Polsko, Gdaňsk, přístav | Foto: Unsplash, Licence Unsplash

O Polsku se mluví jako o novém Chorvatsku. Láká moře, příroda i historie. Dálniční známku nepotřebujete, ale vyrazte i s hotovostí (4. díl z 5)

Do Polska míří každým rokem víc a víc Čechů. Loni jich podle tamních úřadů přijelo na dovolenou okolo půl milionu. Láká je moře, ale nejen to. Polsko má hory, pralesy, ledovcová jezera, písečné duny i historická města. A lákavé je i přijatelnými cenami služeb, i když letos si za ně turisté připlatí.

„V průměru ceny za služby, jako je ubytování, gastronomie, ale i některé atrakce, třeba v Polsku vzrostly oproti předchozí letní sezoně o šest až osm procent. Může za to inflace, také vysoké ceny energií, růst mezd v sektoru atd.

Včera jsem v Gdyni nahlédla do jídelních lístků. V běžné restauraci tu za oběd jedna osoba zaplatí asi 50 zlotých, tedy asi 300 korun. Pozor pak na ceny parkování, protože na mnoha vytížených místech jsou parkování soukromá a tam se můžou ceny za celodenní stání vyšplhat i ke stu až dvěma stům zlotých,“ upozorňuje zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Havlíková.

Kromě karty i hotovost

Ředitel pražské pobočky Polské turistické organizace Pavel Trojan cestovatelům radí, aby na populární místa, jako je třeba Sloviňský národní park, vyjížděli ráno a nenechávali to na poledne nebo odpoledne. Sloviňský národní park je kousek od Gdaňsku. Oproti České republice se v polských národních parcích často platí vstupné. Pavel Trojan také varuje, že ne do všech částí lze vejít s pejsky, a proto je dobré se informovat dopředu.

Čtěte také

„Co se týče platebních metod, tak skoro všude se tu dá platit kartou, ale doporučuji přijet i s nějakou hotovostí, protože pokud někde karty neberou, mnoho bankomatů v ulicích není k nalezení, a pokud ano, poplatek za výběr může být až 150 korun,“ podotýká Kateřina Havlíková.

Dálniční známka v Polsku není potřeba, ale na některých úsecích dálnic se platí mýtné. To platí například na dálnici A2 kolem Poznaně. „Na mýtných branách se platí asi 36 zlotých. Mýtné se platí i mezi Katovicemi a Krakovem, pro osobní auto je to nějakých 17 zlotých. Mýtné je také na dálnici A1 u Gdaňsku,“ přibližuje Kateřina Havlíková.

Bezpečnost na pláži

Velká část obyvatel Česka zamíří k Baltskému moři. Jak jsou tamní pláže, ale také třeba vodní plochy bezpečné?

„Nejen na Baltu, ale i třeba na Kašubských nebo Mazurských jezerech je doporučené koupat se na vyznačených plážích, které jsou udržované a je tam také prozkoumané a čištěné dno a slouží tam záchranáři,“ popisuje Kateřina Havlíková

Čtěte také

Kvůli každoročně vysokému počtu utonutí na vodních plochách v Polsku vodní záchranáři radí, čemu se vyvarovat: „Nepijeme alkohol na pláži. Nejde jen o silné nápoje, své napáchá i pivo na sluníčku. Posloucháme plavčíky a záchranáře, ale pamatujeme, že to nejsou chůvy. Za naše děti na pláži jsme odpovědní my,“ zdůrazňuje Joanna Szulc z dobrovolného oddílu záchranné služby.

„Při červené vlajce se nechodí do vody, protože se tu můžou objevit zpětné proudy, rychle po sobě jdoucí vlny nebo může přijít i studený proud, který vodu ochladí i na deset stupňů. Na vodních atrakcích by pak všichni, děti i dospělí, měli mít záchranné vesty,“ vyjmenovává Kateřina Havlíková.

Tipy na výlety

Čtěte také

A kam jinam než k moři vyrazit? „Na východ od Gdaňska je takové malé Holandsko Żuławy, kde uvidíte zbytky holandské kultury,“ láká Pavel Trojan. Kateřina Havlíková doporučuje Mazurská jezera na severovýchodě Polska. „Jsou to ledovcová jezera,“ přibližuje.

K návštěvě doporučuje také Elblągský kanál. „Třeba se po něm i svézt, protože ten kanál je jednak v krásné přírodě, ale navíc je kaskádovitý a suché úseky se přejíždějí na vozících po kolejích,“ uzavírá Kateřina Havlíková. 

Mohlo by vás zajímat