Na dovolenou! Co nevynechat a nepodcenit při cestách na letní dovolenou

K východním sousedům do hor? Slovensko nabízí i „moře“ a víno. Podniky ovšem zdražily o desetinu

18. červen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Vodní nádrž Liptovská Mara s kostelem, zasvěceným Panně Marii | Foto: Fotobanka Profimedia

K východním sousedům do hor? Slovensko nabízí i své „moře“ a víno. Podniky ovšem zdražily o desetinu (3. díl z 5)

V Tatrách se cítíme doslova jako doma, na Slovensko v létě vyráží každoročně statisíce Čechů. Dovolená u sousedů na východě byla vždy šetrná k našim peněženkám. Je Slovensko stále levnou destinací pro letní dovolenou? Kam zamířit kromě Tater? A jak předejít střetu s medvědem? Základní poučkou je v horách nescházet z vyznačených cest a nemít na volno puštěného psa, radí zpravodaj Ladislav Novák.

„Čeští turisté bývají z cen na Slovensku často překvapení. I letos si sáhnou do peněženek o něco hlouběji. Například hotely a restaurace meziročně zdražily o téměř 9 procent. Dražší mají být i akvaparky, termální lázně nebo koupaliště,“ nastiňuje východní zpravodaj Ladislav Novák.

Čtěte také

Podniky na Slovensku podle provozovatelů zdražily kvůli skokovému zvýšení DPH. Nižší než loni je naopak cena dálniční známky, desetidenní vyjde v přepočtu na 270 korun.

Turistům zpravodaj doporučuje zajet do slovenské části vinařské oblasti Tokaj. „Našel jsem malebná vinařství, historické sklípky a hlavně skvělé víno. Nejen sladké dezertní, které si většina lidí s tímto regionem spojuje. Na slovenském Tokaji vyrábí i výborná suchá vína. Samozřejmě tvrdí, že je dělají poctivěji než sousedi na maďarské straně hranice,“ říká Ladislav Novák.

Jak vyjít s medvědy

Liptovská Mara

„Pro ty, kteří se vydají do Tater, mám tip na lokální novinku. Tou je úplně nová pláž u slovenského moře, tedy u nádrže Liptovská Mara. Slavnostně ji budou otevírat na konci června,“ dodává Novák.

Bát se medvědů podle zpravodaje není třeba. Jak je v Tatrách případně nevyrušit? „Člověk by měl být v horách ostražitý, například pokud prochází kolem hustých křovin. Je dobré nahlas mluvit, aby člověk zvířeti předem ohlásil, že prochází kolem,“ popisuje Ladislav Novák.

Čtěte také

Zásadní je neopouštět vyznačené cesty a nemít na volno puštěného psa. „Důležité je při střetnutí zůstat klidný, nekřičet na něj, hovořit klidným hlasem, aby vás identifikoval jako člověka. Potom se snažit vycouvat, vrátit se, odkud jste přišli, ale také sledovat reakci u medvěda,“ přibližuje bývalý šéf zásahového týmu Marian Letko.

„V případě, že se pohne vaším směrem, tak znovu zastavit, chvíli počkat, znovu na něj hovořit – v těchto případech vás medvěd většinou nechá,“ doplňuje záchranář.

Mohlo by vás zajímat