Muž z Jičínska hledá dárce kostní dřeně pro svého syna. Pomůže tím i řadě dalších pacientů

5. březen 2018
03319943.jpeg

Chronická myeloidní leukémie – právě takovou diagnózu si před rokem a půl vyslechl Jan Kučera z malého městečka Miletín na Jičínsku. Nemocný přitom není on, ale jeho dnes třináctiletý syn Matěj. Jedinou nadějí na úplné uzdravení je transplantace kostní dřeně. Pan Kučera se nespoléhá na celosvětový registr a vhodného dárce pro syna shání sám. Je možné, že přitom zachrání život i mnoha jiným lidem.

„Byl to neskutečný šok. Život se vám obrátí naruby a nevíte, co vlastně dělat,“ popisuje Jan Kučera svoje pocity krátce poté, kdy se dozvěděl o nemoci svého syna.

Čtěte také

Ten od té doby bere léky, nosí roušku a nesmí sportovat. Zachránit ho může transplantace kostní dřeně, v registru ovšem zatím vhodný dárce není.

Hlavně se nevzdat

„Pohybuju se 35 let kolem fotbalu, a tak mě napadlo oslovit celou tu velkou skupinu lidí kolem něj,“ přibližuje, jak ho napadla myšlenka najít vhodného dárce pro Matěje vlastními silami.

Odběr kostní dřeně

Výzva pomocí amatérsky vyrobeného letáku zabrala. Zájemce o zařazení do celosvětového registru dárců začal Jan Kučera postupně vozit na odběry do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

„Byla to skoro stovka lidí. Nevozil jsem je jenom já, někdy jeli i vlastním autem, když nás bylo víc na jeden odběr. Jednou dokonce asi pětadvacet,“ popisuje odhodlaný otec.

Čtěte také

Pomoc potřebují i další

Do registru už patří i Ladislav Nosek. Příběh si přečetl na internetu a rozhodl se pomoct. Pro Matěje sice vhodným dárcem není, může ale zachránit život někomu jinému.


V České republice je momentálně 100 tisíc zaregistrovaných dárců, celosvětově je jich asi 34 milionů. Podmínkou dárcovství je věk do čtyřiceti let a minimální váha padesát kilogramů.

„Matějův případ mě tak nějak nakopl, proč nepomoct někomu jinému. Kdyby to postihlo mě, třeba by mi taky někdo pomohl,“ říká prostě.

Sežeňte stovku dárců a přijedeme

Iniciativa Matějova otce zaujala odborníky v pražském IKEM. Tam původně Jan Kučera slíbil dovézt celý autobus dárců najednou, lékaři mu ale nabídli, že přijedou odebrat vzorky sami.

Čtěte také

Měli ale podmínku. Aby provedli odběr přímo v Miletíně, musí Jan Kučera sehnat stovku dárců. Odezva lidí na následnou internetovou výzvu byla obrovská. Už teď slíbily účast víc než tři stovky lidí a pražští lékaři tak na východ Čech zamíří 27. dubna.

Vzorky krve od potenciálních dárců krve
autoři:Anna Duchková, Václav Plecháček
  • Reportáž