Miroslav Jansta: Veřejnost bude konečně vědět, kdo je hlava českého sportu

Miroslav Jansta

Poslanci schválili vznik Národní sportovní agentury. Ta má mimo jiné rozdělovat peníze sportovním organizacím. Zajistí nový úřad průhledné a spravedlivé financování sportu? Nejenom na to odpovídá předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

„Sport se v České republice dostal za 30 let do takové situace, že nebyl vybudován jediný fotbalový stadion, nemáme stadion mezinárodních parametrů, nemáme zázemí ve školách, nemáme zázemí pro trénování,“ popisuje Jansta současnou situaci ve sportu.

Je potřeba vybudovat páteřní infrastrukturu sportovišť.
Miroslav Jansta

A právě schválená agentura je nyní podle něj prvním krůčkem, aby se postavení sportu jasně vymezovalo ve společnosti – všichni budou vědět, že je zde agentura s předsedou, který nese zodpovědnost za změnu.

„Agentura bude koordinovat ministerstvo školství, ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra, kde ty sporty také jsou a kde to je chaotické,“ vysvětluje s tím, že nyní bude celá česká veřejnost vědět, kdo je hlava českého sportu. Vítá také, že sport jako koncepce odchází z ministerstva, které sport zanedbalo.

Kdo bude stát v čele agentury?

Peníze do sportu bude tedy nyní rozdělovat nová agentura. Bude ale transparentní a spravedlivá? Podle Jansty záleží na tom, jací tam budou lidé a jak se budou chovat. „Nemůžou se chovat tak, jako na ministerstvu...,“ upozorňuje.

Zároveň nic nenamítá proti tomu, aby se šéfem agentury stal Milan Hnilička, který má podle něj sportovní autoritu. „Má něco odpracováno, má přehled, chybí mu spousta věcí, ale dodělává je a pracuje na tom,“ uzavírá.