Agenturu pro sport jsem si nepsal sám pro sebe, hájí se Milan Hnilička

Senátoři zamítli vznik Národní sportovní agentury. Své rozhodnutí odůvodňují mimo jiné tím, že agenturu si sám pro sebe vytvořil vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička, který do jejího čela kandiduje. Ten se ale brání tím, že se snažil naplnit programové prohlášení vlády a strategické materiály,  jako je Koncepce sportu 2016-2025.

„Byl jsem ten, který přišel ze sportovního prostředí do politiky, protože se už nemohl dívat na to, jak stát přistupuje k podpoře sportu, především dětí,“ říká s tím, že agenturu si nepsal pro sebe, ale na základě výše zmíněných materiálů.

Úřad podle návrhu zákona počítá s 80 zaměstnanci a stomilionovým ročním rozpočtem. Snahou při tom podle Hniličky bylo vytvořit úřad, který by byl oproti původně navrhovanému ministerstvu  útlejší. „Je to o efektivitě vynaložených veřejných peněz,“ říká.

Snažím se, abychom letité manko, které nastalo, napravili
Milan Hnilička

V návrhu na agentury se také uvádí že předseda úřadu může zůstat poslancem a senátorem. „Nemusím to být já, kdo předsedou budu, chtěli jsme rozšířit možnosti kandidátů,“ vysvětluje.

13 miliard investic

Národní investiční plán, se kterým přišla vláda Andreje Babiše, se týkal mimo jiné i sportovišť. Jak to s plánem vypadá? „Nasbírali jsme požadavky sportovního prostředí… Je tam zhruba za 13 miliard investic, ale nemá to systém,“ upozorňuje.

Dodává také, že objíždí celou republiku, komunikuje se starosty a zástupci sportu. „Načítáme prostředí, protože to tady doposavad nikdo nedělal,“ uzavírá.

autoři: Marie Bastlová , prh

Související