Ministři budou jednat o zrušení lustračních zákonů. Novelu předkládají komunisté

18. prosinec 2013
Zprávy

Vláda dnes posoudí návrh KSČM na konec lustračních zákonů. Komunisté je považují za diskriminační. To si myslí také prezident Miloš Zeman, podle kterého lustrační zákony už splnily svou funkci, a nemá cenu je dál prodlužovat. Opačný názor budou mít podle už předběžných vyjádření ministři v demisi. Pro zachování lustračních zákonů jsou třeba lidovci.

„Dokud řekněme lidé, kteří ještě mohou být aktivní ve veřejné sféře a teoreticky mohli být spolupracovníky Státní bezpečnosti, tak si myslíme, že pořád má smysl, aby zde nějaké takové opatření ještě bylo,“ potvrzuje první místopředseda lidovců Marian Jurečka.

Kolem lustračních zákonů se strhla diskuze hlavně kvůli šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který byl veden jako agent komunistické Státní bezpečnosti.

Takzvaný velký a malý lustrační zákon přijal na začátku 90. let tehdejší parlament proto, aby zabránil spolupracovníkům bezpečnostních složek komunistického režimu podílet se na vytváření nového státu.

Osoby, které působí v orgánech státní správy, se od té doby musí prokázat čistým lustračním osvědčením. V opačném případě nemohou svůj post zastávat.

Lustrační osvědčení přitom pouze dokazuje, zda dotyčná osoba byla vedená ve svazcích spolupracovníků StB, nebo ne a neposuzuje už, zda ke spolupráci skutečně docházelo.

autor: hla
Spustit audio