Ministerstvo chce zrušit předběžné financování neziskových organizací, pro některé to může být likvidační

Ministerstvo financí chce změnit systém vyplácení evropských dotací pro neziskové organizace. Peníze chce vyplácet až zpětně, neziskovky by si tak financování projektu nejprve musely zajistit samy. Někteří varují, že by to pro mnohé organizace mohlo být likvidační. 

„Jde o přenášení povinnosti mít finanční zdroje ze státu na ty, kdo mají zdrojů méně. Šlo by o významnou bariéru, řada organizací by své projekty vůbec nerealizovala,“ varuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. Týkat by se to prý mohlo i neziskových organizací, které provozují sociální služby.

To, že neziskové organizace často nemají prostředky na to, aby své projekty financovaly předem, je podle něj pochopitelné. „Neziskové organizace tu nejsou proto, aby hromadily zisk. Zdroje vytvářet nemohou ani neumí, z jejich hlavní činnosti by zisk vznikat neměl,“ upozorňuje. Z vedlejší činnosti neziskovek, jako je třeba prodej výrobků z chráněné dílny, pak podle něj vyplývají pouze zanedbatelné částky.

Zásadní bariéra

Pokud by se realizoval nový systém, který ministerstvo financí navrhuje, nevyřešily by prý situaci neziskových organizací ani půjčky. „U sociálních služeb půjčky fungují, ale tam je situace trochu jiná, rizika pro banky jsou minimální. Naopak u projektů, jako jsou dětské skupiny nebo podpora vzdělávání, je riziko pro banku příliš veliké,“ upozorňuje Jiří Horecký.

Plánované opatření ministerstva by se mimo jiné dotklo takzvaných „měkkých“ projektů jako je podpora vzniku dětských skupin nebo vzdělávací a preventivní programy. „U těchto projektů v řádech 1,5 až pěti milionů korun to bude zásadní bariéra, kvůli které žádost ani nepodají.“ 

Opatření by se podle něj týkalo stovek sociálních služeb a projektů.

Mohly by neziskové organizace řešit vzniklou situaci za pomoci krajů? A proč ministerstvo své plány s neziskovými organizacemi nekonzultovalo? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Marie Bastlová , als

Související