Milovice jsou už bez vojáků a plné mladých rodin

Podobně jako se vám Pardubice spojí s perníkem nebo Harrachov s lyžováním, fungovalo i spojení Milovice – Sovětská armáda. Jenže platí to i dnes, téměř přesně dvacet let poté, co tisíce sovětských vojáků z tohoto středočeského města odešly? A jak vlastně město vypadá nyní? Každý čtvrtý tu ještě ani nemá občanský průkaz a průměrnému obyvateli je pouhých osmadvacet let.

V roce 1991 po odsunu Sovětské armády tu žilo 1200 Čechů. Dnes jich tu je více než devět tisíc. Vypadá to, že Milovice jsou ideálním místem k životu. Přesto tu lidem něco chybí, je přesvědčený Pavel Hlaváč, který tu provozuje Muzeum Milovicka: „Rozvoj tady je stoprocentně. Bohužel chybí infrastruktura i všechno ostatní. Máme tady úžasné bydlení, krásnou přírodu, a to je asi tak všechno.“ A pak tu také jezdí přímý vlakový spoj do Prahy, dodává ještě.

Je jedenáct hodin dopoledne a po městě jezdí jen matky s kočárky nebo starší lidé na kolech. Podobně jako jinde ve středních Čechách, i tady funguje magnetismus Prahy, popisuje milovický starosta Lukáš Pilc: „Máme tu vlak do metropole, který jezdí co půl hodiny. Čtyři a půl tisíce lidí denně odjíždí do Prahy za prací, a zbytek, asi dalších tisíc až patnáct set lidí, dojíždí do Škodovky, která je nedaleko a svoje lidi si odsud sváží. Další pracovní příležitosti zde nejsou.“

Lukáš Pilc, starosta, Milovice

Ještě nedávno zdevastované paneláky na sídlišti Mladá opuštěné Sovětskou armádou jsou opravené. Přesto tu je dnes město ve fázi, v jaké bylo před pětatřiceti lety třeba pražské Jižní město. Zabydlené, chybí tu ale cokoli jiného. Radnice se proto chystá vyhlásit stavební uzávěru: „Vývoj v panelových domech je obrovský, bydlí tu čím dál víc lidí, a přitom v Milovicích nemáme vůbec žádnou infrastrukturu. Potřebujem školky, teď se staví škola, 270 miliónů je jen první etapa. Celá škola stojí 550 miliónů a my nejsme schopni řešit další a další věci, které jsou do Milovic potřebné. Stavební uzávěra vyřeší to, že nechceme další bytové domy.“

Ve městě stojí i kulturní dům se sálem pro šest set lidí, který postavily české Vojenské stavby pro sovětské důstojníky. Jenže budova jen stojí a chátrá. Stejně tak jako celý rozlehlý areál kolem letiště s 2,5 kilometru dlouhou přistávací dráhou. V části Milovic zvané Boží dar vzdálené od města nějaké tři kilometry dnes sice žije několik set lidí. Je to ale jen zlomek toho, kolik lidí tu v bývalých kasárnách kdysi žilo. Ostatní zdevastované domy zvané Kyjeváky se postupně ztrácejí v divočině malých keřů a stromků.

Aleš Kubeš, pamětník, Milovice

„Podívejte se na ten jeden barák a spočítejte si, kolik je tam bytů. V jednom bytě žily tři osoby. Přítomnost Rusů s civilními zaměstnanci a ostatními členy jejich rodin odhaduji tak na patnáct tisíc,“ myslí si místní historik Aleš Kubeš. Areál letiště má dnes od Středočeského kraje pronajatý soukromá firma. Její zástupci ale zatím nechtějí konkrétně říct, jak letiště, desítky hangárů, domků a domů plánují oživit.


Zobrazit Milovice vzpamatovávající se z působení Sovětské armády na větší mapě

autor: psp
Spustit audio