Miloš Forman vzpomíná

Kde jste byl a co jste dělal, když zastřelili Kennedyho? To bývala oblíbená konverzační témata Američanů dnes už vyzrálejší generace. V případě Čechů, pochopitelně i Moravanů a Slováků, by mohla znít tato otázka spíš takto: Kde jsi byl a co jsi dělal 21. srpna 1968? Tuto otázku jsem položil režiséru Miloši Formanovi.

Historie nás může zaskočit zcela nepřipravené. Události, které změní osudy a život celých národů, přicházejí v okamžicích, kdy to třeba vůbec nečekáme. Můžeme se o nich navíc dozvědět z úst lidí, kteří nám v tu chvíli připadají jako ti nejméně pravděpodobní poslové osudových zpráv. Přesně to se přihodilo režisérovi Miloši Formanovi v roce 1968.

"21. srpna, vlastně to byla noc na 21. srpna, jsem byl s kamarády v jedné pařížské hospůdce."

V okolí Pigalle na úpatí Montmartru bývá často veselo. A tak tomu bylo i ve společnosti Miloše Formana a jeho přátel.

"Jean-Pierre se tam opil a zaplatil nějaké prostitutce za to, že s ní půjde domů. Opil se tak strašně, že nakonec ani vyrazit nechtěl, ale ona to byla poctivá prostitutka, tak si ho domů odtáhla. Mezitím já jsem šel spát k Jean-Claude Carrierovi."

A právě tam se měl Miloš Forman dozvědět o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

"Najednou ve dvě hodiny ráno zvoní telefon; vzbudil všechny lidi. Jean-Claude přišel ke mně s tím, že volá Jean-Pierre, že Rusové obsazují Československo. Šel jsem k telefonu a říkám mu: 'Neblbni, jsi opilý, jdi radši spát.'"

Ano, věrohodnost zprávy může v uších příjemce značně snížit osobnost nebo charakter posla. I když v tomto případě spíš jeho okamžitý stav. To ale neznamená, že je informace, kterou přináší, zcela nevěrohodná - jak měl Miloš Forman zanedlouho zjistit.

"Za deset minut znova telefon, Jean-Pierre, který mezitím vystřízlivěl, si najednou uvědomil, že to je pravda, a tak mi volal znova, abych si pustil rádio. Tak jsem si pustil rádio, a tam oznamovali, že jednotky bratrských armád vstoupily na území Československa."

Když pominul první šok, přišly otázky: Jak se to vůbec mohlo stát? Češi se ve své nepřipravenosti na invazi podle Miloše Formana lišili od cizinců.

"O té situaci se mluvilo hodně, ale zajímavé na tom bylo to, že z Čechů nikdo nevěřil tomu, že se to stane. Zatímco všichni cizinci právě tvrdili, že k tomu dojde. Ale z Čechů tomu nikdo nevěřil. Takže v první chvíli to byl šok."

autor: vpo
Spustit audio