Milan Slezák: Sliby během návštěvy v Rusku

24. srpen 2011
Ozvěny dne

Tuhle zprávu není radno přeceňovat, už jen proto, že je z druhé ruky. Rusko, lépe řečeno mluvčí ruského prezidenta, nám říká, že Severní Korea říká, že by se vrátila k rozhovorům jaderném programu, pokud by tedy tento návrat nebyl vázán na nějaké předběžné podmínky. Mohlo by také dojít ke zmražení vojenského jaderného programu, včetně atomových testů.

Ovšem Severní Koreji se nedá věřit ani když mluví sama za sebe. A tady za ni navíc mluví Rusko, které by z nynější návštěvy severokorejského vůdce Kim Čong-ila, první v této zemi po dlouhých devíti letech, rádo vytlouklo politické body a dokázalo, že zůstává platným hráčem v první světové diplomatické lize.

Ne že by rozhovory o konci severokorejského jaderného programu neměly smysl. Kdo
v zahraničí by nechtěl Severní Koreu bez jaderných zbraní? Jenže smysl budou rozhovory mít jedině tehdy, pokud je Severní Korea bude brát seriózně. Přesně tím podmiňují další kolo rozhovorů potenciální ekonomičtí sponzoři, tedy Washington, Tokio a Soul.

Kim v Rusku slíbil něco, co ho nic nestojí a co může s lehkým srdcem odvolat. A co si od jeho návštěvy slibovali Rusové? Zní to paradoxně, ale především více peněz od Kimovi nepřátelské Jižní Koreje. Rusové chtějí do Jižní Koreje přes severokorejské území dodávat elektřinu a zemní plyn. Obojího mají na Sibiři nadbytek. A z obojího by měla prospěch i Severní Korea, jak v naturální formě, tak ve formě tranzitních poplatků. Přičemž energie i zahraničích deviz má Kimova země zoufalý nedostatek.

Do třetice je tu projekt železnice vedoucí z Jižní Koreje přes severokorejské území do Ruska. Kdyby Jihokorejci vozili své výrobky do Evropy tudy, a ne po moři, mohli by je zlevnit. Vyplatilo by se jim tedy odměnit Rusko i severního souseda. A protože Rusko ví, že Jižní Korea, na rozdíl od té Severní, je solventní, jistě se zas jemu vyplatí hostit pár dní jednoho excentrického státníka cestujícího do ciziny výhradně v obrněných vlacích.

autor: msl
Spustit audio