Meteorologové varují před vysokými teplotami a intenzivními bouřkami
Vysoké teploty vedly meteorology k vyhlášení vysokého stupně nebezpečí. Na celém území bude kvůli přílivu tropického vzduchu mezi 33 a 37 stupni Celsia. Výstraha meteorologů platí pro celou republiku mimo Moravskoslezského a Olomouckého kraje.
Podle Pavla Borovičky z Českého hydrometeorologického ústavu teploty v neděli klesnou.
„Studená fronta přinese v neděli přechodné zmírnění teplot, ale v úterý a ve středu se v Čechách teploty znovu zvýší na 29 až 33 stupňů, ve středu místy až na 35 stupňů. Na Moravě a ve Slezsku bude ochlazení slabší, a proto teploty nad třicet stupňů budou přetrvávat až do příchodu další studené fronty ve čtvrtek.“
Horké letní počasí tedy vystřídají silné bouřky. Meteorologové kvůli nim vyhlásili vysoký stupeň nebezpečí. Varování platí pro Prahu, Vysočinu, Středočeský, Jihočeský, Pardubický a Královehradecký kraj. Bouřky přitom budou velmi intenzivní.
„Silní bouřky budou doprovázeny zejména prudkými nárazy větru, ojediněle až kolem pětadvaceti metrů za sekundu, s krupobitím a přívalovými srážkami, v neděli až kolem padesáti milimetrů,“ upozorňuje Borovička.
Bouřky budou podle jeho slov postupovat od západu, začnou v sobotu kolem 18. hodiny na severozápadě Čech a budou končit na východě našeho území v noci z neděle na pondělí. Nejintenzivnější budou ve středu republiky, způsobit by mohly i vytopení sklepů.
Počasí se mírně pokazí už během zítřka, zatímco dnes panují vysoké teploty a na mnoha místech už padly i teplotní rekordy, zítra nás čeká podle předpovědi převážně zataženo velkou oblačností, zejména v Čechách. Na Moravě a ve Slezsku zatím platí až do odvolání varovnání před vysokým rizikem vzniku požárů.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Když se z nenávisti stane zábava. Influenceři vydělávají na ‚hejtu‘, téma manosféry v popkultuře chybí
-
Místo poslanců dělníci. Z jednacího sálu Sněmovny zmizel nábytek i starý koberec, léto patří rekonstrukci
-
Měl strávit 7,5 roku za mřížemi. Kauzu muže, který údajně hrozil popravami, přezkoumá vrchní soud
-
Česká koča ve slovinských Alpách otevřela před 125 lety. Dodnes má podobu staré venkovské usedlosti