Metallica slaví dvojité výročí. Jak vznikla jejich nejúspěšnější skladba?

Metallica letos slaví rovnou dvě významná výročí. V září to bylo 30 let od vydání nejúspěšnějšího Černého alba a teď si skupina připomíná 40 let na hudební scéně. Jak vzpomíná na vznik kapely bubeník Lars Ulrich? Čím kapela zvláště potěšila fanoušky v České republice?

Na inzerát

Inzerátem v novinách začala před 40 lety slavná éra thrashmetalové kapely Metallica.  Za tu dobu získala osm prestižních hudebních cen Grammy a vydala přes 150 skladeb. Mezi ty nejznámější patří jednoznačně hit skupiny Nothing else matters.

„Podal jsem inzerát, že bubeník hledá další členy na založení kapely. Volalo mi hodně lidí, ale dlouho z toho nic nebylo, až jednou se objevil vysoký, stydlivý kluk, a to byl James Hetfield.“

Vzpomínal před 3 lety v rozhovoru s Mikem Hoganem na začátky kapely bubeník Lars Ulrich. Metallica si za 40 let získala fanoušky po celém světě. A to nejen z metalového prostředí - zejména díky jedné písni oslovila téměř každého.

Na všech kontinentech

Nothing else matters - v překladu Na ničem jiném nezáleží. V takovém duchu se nejspíš nesl telefonát mezi zpěvákem Jamesem Hetfieldem a jeho tehdejší přítelkyní. První tóny nejúspěšnější skladby skupiny si jen tak mimoděk vybrnkával na kytaru, když s ní telefonoval.

Ze skladby, která má jen pár akordů, se stal celosvětový hit, který vyšel na nejznámější desce skupiny – „Černé album“ vzniklo více než sto jeho cover verzí. Tu poslední nazpívala americká zpěvačka Miley Cyrus s tím rozdílem, že kytaru vyměnila za klavír.

Metallice patří také jedno prvenství – v roce 2013 uspořádala koncert na Antarktidě a stala se tak jedinou kapelou, která za rok koncertovala na všech kontinentech světa.

Kapela několikrát zavítala i do České republiky. Velký ohlas vzbudilo její vystoupení v roce 2019, kdy k překvapení fanoušků i organizátorů zazpívala hit Ivana Mládka - Jožin z bažin.

Do republiky se chce kapela vrátit příští rok – konkrétně na konci června do pražských Letňan. Ještě předtím ale oslaví své kulatiny, a to hned dvěma velkými koncerty v San Franciscu.

autoři: Adéla Burešová , vma
Spustit audio

Související