Meditujte, relaxujte, zabraňte nadměrnému toku myšlenek! radí trenérka paměti

26. únor 2015

Učíte se cizí jazyk? A dělají vám problémy slovíčka? Tak dobrou metodou je naučit se 5 nových slov denně. A nejenom to – je potřeba si je pravidelně opakovat. Takový postup má zažitý například expertka pro paměťový a mentální trénink Michaela Karsten.

Pokud chceme ovládnout cizí jazyk, nejlepším způsobem je věnovat se učení každý den. „Můžete se například dívat na film a po kouscích si ho přehrávat,“ radí s tím, že právě film je vhodný pro osoby orientované akusticky.

Ti také mají výhodu oproti skupinám, které potřebují logiku nebo vizuální stránku. „Nejlépe je propojit akustickou, vizuální, ale i haptickou stránku. Lze používat obrázku, nebo si předmět vzít do ruky,“ vysvětluje.

Čtěte také

Přestože logika patří ke královně v procesu ukládání informací, je potřeba používat i schopnosti asociace – informaci uloženou v dlouhodobé paměti propojovat s novou. „Naše paměť akceptuje hlavně obrázky, s abstraktní informací má problémy,“ podotýká.

Alespoň 7 hodin spánku

Důležité je umět správně odpočívat, aby byl mozek připraven na paměťový trénink. „Čím dál více jsme zatěžováni úkoly, a pokud není spánková hygiena, tak paměť selhává,“ upozorňuje s tím, že dospělá osoba potřebuje alespoň 7 hodin spánku.

Michaela Karsten byla hostem moderátorky Lucie Výborné

Pro paměť také není dobré vyrušování koncentrace – zvonění telefonu, chatování, těkání. „Člověk musí převést pozornost někam jinam, a pak mu chvíli trvá, než se vrátí zpět. Paměť selhává a nejsme schopni si vzpomenout na úkol,“ upozorňuje.

Čtěte také

Důležitá je také meditace – alespoň každý druhý den si pro sebe nelézt 15 minut a relaxovat, protože když se duše zklidní, tak zabrání nadměrnému toku myšlenek. A co takový multitasking? „Poslouchat melodii při učení může prospět, ale pokud se jedná o písničky, kde je mluvené slovo, tak bych to nedoporučovala,“ nastiňuje.

A jak pomoci dětem při učení? Každé dítě, když přijde domů, tak by si mělo především odpočinout. Popovídat si, najíst se, standardně provádět domácí úkoly, a pak se věnovat koníčkům, doporučuje.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio