Martin Rajniš
Pozvánku do studia od Petra Krále přijal Martin Rajniš, jeden z nejvýznamnějších současných českých architektů. Řeč byla o jeho fenomenálním způsobu práce se dřevem i o tom, zda se současní čeští architekti už konečně mohou rovnat s velikány architektury předválečného Československa. A to vše se odehrálo u sklenky dobrého vína.
Podle Martina Rajniše se k tomu, aby nynější česká architektura mohla být srovnávána s tou předválečnou, teprve blížíme. „Chtěl bych se přesunout časem tak o dvě generace, abych to mohl zažít,“ přeje si Martin Rajniš a naznačuje, jak dlouho asi potrvá, než se čeští architekti opět budou moci bez obav měřit s těmi světovými.
Současnou generaci architektů, kterým je dnes kolem 35 let, pak Martin Rajniš považuje za velice nadějnou. „Navíc to vzaly do ruky úžasným způsobem i holky,“ upozorňuje Martin Rajniš na to, že architektura už rozhodně není jen mužskou profesí a že se blýská na lepší časy.
V rozhovoru s Petrem Králem ale došlo i na smutnější otázky. 23. listopadu tohoto roku totiž umřel jeden z nejuznávanějších českých architektů Karel Hubáček, mimo jiné i autor libereckého vysílače a hotelu na Ještědu a zároveň i spoluzakladatel SIAL (Sdružení architektů a inženýrů Liberec). Právě v SIAL působil i Martin Rajniš.
Na Karla Hubáčka vzpomíná známý český architekt nejen jako na svého šéfa. „Můžu o něm říct, že je to můj guru,“ dodává Rajniš a říká, že Karel Hubáček byl člověk, který mu dal hned po vlastních rodičích nejvíc ze všech v celé České republice.
Ale v dopoledním rozhovoru s Martinem Rajnišem bylo i vzpomínání na zesnulého Karla Hubáčka veselé. A i proto bylo snadné dostat se k dalším tématům. Proč Martin Rajniš tak rád pracuje se dřevem? Jaké stavby ho rozčilují? Jak inspirativní jsou pro něj cesty do zahraničí a cesty do historie? I na to se moderátor Petr Král zeptal.
Záznam celého rozhovoru s architektem Martinem Rajnišem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...