Martin Rajniš
Pozvánku do studia od Petra Krále přijal Martin Rajniš, jeden z nejvýznamnějších současných českých architektů. Řeč byla o jeho fenomenálním způsobu práce se dřevem i o tom, zda se současní čeští architekti už konečně mohou rovnat s velikány architektury předválečného Československa. A to vše se odehrálo u sklenky dobrého vína.
Podle Martina Rajniše se k tomu, aby nynější česká architektura mohla být srovnávána s tou předválečnou, teprve blížíme. „Chtěl bych se přesunout časem tak o dvě generace, abych to mohl zažít,“ přeje si Martin Rajniš a naznačuje, jak dlouho asi potrvá, než se čeští architekti opět budou moci bez obav měřit s těmi světovými.
Současnou generaci architektů, kterým je dnes kolem 35 let, pak Martin Rajniš považuje za velice nadějnou. „Navíc to vzaly do ruky úžasným způsobem i holky,“ upozorňuje Martin Rajniš na to, že architektura už rozhodně není jen mužskou profesí a že se blýská na lepší časy.
V rozhovoru s Petrem Králem ale došlo i na smutnější otázky. 23. listopadu tohoto roku totiž umřel jeden z nejuznávanějších českých architektů Karel Hubáček, mimo jiné i autor libereckého vysílače a hotelu na Ještědu a zároveň i spoluzakladatel SIAL (Sdružení architektů a inženýrů Liberec). Právě v SIAL působil i Martin Rajniš.
Na Karla Hubáčka vzpomíná známý český architekt nejen jako na svého šéfa. „Můžu o něm říct, že je to můj guru,“ dodává Rajniš a říká, že Karel Hubáček byl člověk, který mu dal hned po vlastních rodičích nejvíc ze všech v celé České republice.
Ale v dopoledním rozhovoru s Martinem Rajnišem bylo i vzpomínání na zesnulého Karla Hubáčka veselé. A i proto bylo snadné dostat se k dalším tématům. Proč Martin Rajniš tak rád pracuje se dřevem? Jaké stavby ho rozčilují? Jak inspirativní jsou pro něj cesty do zahraničí a cesty do historie? I na to se moderátor Petr Král zeptal.
Záznam celého rozhovoru s architektem Martinem Rajnišem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Je dobrá šance, že válka může skončit, tvrdí Trump. Putin požaduje složení zbraní v Kurské oblasti
-
Je to divoká situace. Kvůli dešti se může dát benzen v Hustopečích do pohybu, říká šéf inspekce Bejček
-
Pro Putina je mír na Ukrajině hrozbou. Bojí se ekonomické a sociální krize v Rusku, varuje expertka
-
‚Za mé vlády se nic takového nezrealizuje.‘ Fiala ujistil, že stát nebude vědět, které weby jste navštívili