Martin Holečko: Virtuální realita je stále ještě v plenkách

Martin Holečko, organizátor Future Port Prague

Chtěli byste se někdy přenést z reálného světa do světa virtuálního? Právě to za vás může udělat virtuální realita, jak vysvětluje organizátor Future Port Prague Martin Holečko. „Umožní vám vidět a zažít věc, tak, jak bude vypadat v realitě, ale virtuálně,“ vysvětluje.

Technologii budou moci využít například designéři, kteří navrhují nové modely aut nebo verze domů.

„Když to vidíte na obrazovce, tak vidíte obrázek, když si nasadíte virtuální brýle, tak se můžete procházet. Mozek se adaptuje, zážitek je, jako by byl reálný,“ popisuje s tím, že tak dokážeme mnohem lépe vnímat proporce, což z plánu nebo vizualizací nepoznáme.

Brýle také mají schopnost do zorného pole zobrazit cokoliv digitálního – pokud někdo zavolá, tak se před námi sám objeví, zobrazí se před námi mapa nebo se na zemi objeví šipky, kudy máme jít.

Lidé nejsou schopni řečí dobře přenést všechny své pocity a myšlenky tak, aby ten druhý to pochopil.
Martin Holečko

„Tam, kam míříme, tak to je produkt běžných brýlí a lá slunečník, které budou mít schopnosti doplňovat náš svět o digitální informace. A pak už je na nás, co si tam pustíme, nebo nepustíme,“ dodává.

Konverzace běžnou řečí

Různé technologie dnes přicházejí rychle za sebou a doba adaptace se zkracuje, otázkou ale je, zda nás ale ve skutečnosti neodcizí.

Jak Holečko popisuje, stroje v budoucnu  s námi budou mnohem více konverzovat běžnou řečí a reagovat na gesta. Na druhé straně díky tomu, co všechno stroje za nás dokážou zvládnout, bychom měli mít více času. „Dává to naději, že ten času budeme trávit spolu jako lidé,“ uzavírá.