Luxus, který se dívá pánubohu do oken

Bazén ve 118. patře, bar nazvaný podle jedné ze složek atmosféry i nejrychlejší výtah na světě. To vše nabízí nejvyšší hotel naší planety, který se tyčí nad Hongkongem. Na podobě výjimečné stavbě se navíc podílely také „zlaté české ruce“. Jeho stropy totiž zdobí české sklo.

Do 103. patra, kde se nachází recepce, to trvá rovných 52 sekund. Řítíme se tedy rychlostí devět metrů za vteřinu. Jednotlivé pokoje a restaurace se ovšem nachází v dalších patrech, nejvýše ve 118., kde nechybí ani bazén.

„Celý strop je tvořen LED obrazovkou s úhlopříčkou 19 metrů. Můžete na ní pozorovat i denní a noční oblohu nad Hongkongem, stačí jen zapnout vnější kamery. Populární jsou ovšem také mítinky různých společností. Třeba teambuilding nebo prezentace konkrétních produktů v plavkách, kdy si každý může promítat své vlastní záběry,“ říká Mark DeCocinis, generální ředitel hotelu Ritz-Carlton, zatímco se dívám nahoru na televizi i dolů z okna a přemýšlím mimo jiné o závrati.

O chvíli později vcházíme do fitness centra, kde jsou trenažéry doplněny televizní obrazovkou. Internet je samozřejmostí, takže zatímco se vaše tělo pěkně potí, můžete si přes Skype popovídat s přáteli nebo s nimi být v kontaktu přes Facebook. Jen pozor, ať se při tom moc nezadýcháte.

Budova, v níž sídlí hotel Ritz-Carlton, se stala nezpochybnitelnou dominantou Hongkongu

A když už máte dost protahování svalů, stačí si odskočit na sklenku něčeho lahodného do baru Ozone nazvaného podle jedné ze složek atmosféry. Ostatně té se, obrazně řečeno, doslova dotýkáme. „Samozřejmě dostanete vysokou sklenici, protože všechno zde je opravdu hodně vysoké. Nejvyšší. Všechny drinky jsou také mnohem silnější, protože naléváme větší množství alkoholu, než je běžné,“ vysvětluje Mark DeCocinis.

Jak dodává, nejpopulárnější jsou ostružinové mojito a Aria 118, jehož součástí je saké, kokosový rum, vodka, liči a marakuja. Mezi nealkoholickými koktejly pak vede Lolita, což je nápoj z jablečného a meruňkového džusu, šťávy z marakuji a skořice.

K naplnění žaludků sice musíme o několik pater níž, ale speciality čínské nebo jihoitalské restaurace si i tak lidé vychutnají v rekordních výškách. Umělecký dojem pak dotváří okolní výzdoba. Dokonce nechybí – podobně jako v horách – krby. A opět nejsou ledajaké.

„Jak vidíte, tohle je všechno křišťál. Na těchto kouřovodech je osázeno celkem sto tisíc kousků křišťálu. Pohled na ně, stejně jako do plamenů, tak vytváří unikátní kombinaci tepla a krásy. Jde o velmi efektní design,“ ukazuje mi Mark DeCocinis.

Luxusní sály hongkongského hotelu Ritz-Carlton pomohly vyzdobit i české ruce

Současné umění zdobí doslova každou místnost. Zároveň se vždy nějakým způsobem váže k Hongkongu. Platí to také o hale v recepci, po jejímž stropě se prohánějí malovaní koně. Právě dostihy patří v bývalé britské kolonii už od 2. poloviny 19. století k nejpopulárnějším. V roce 2008 se tu v rámci letních olympijských her v Číně pořádaly závody v jezdeckých disciplínách.

Svou stopu tu, kromě proslulých japonských návrhářů ze studia Wonderwall, nesmazatelně zanechaly i české designérky Katarína Kudějová Fulínová a Táňa Dvořáková. Skleněné plastiky a lustry od firmy Lasvit zdobí třeba čínskou restauraci nebo jeden z barů.

K unikátním prostorám patří také, tentokrát díky nabízeným laskominám, takzvaná čokoládová knihovna. „Máme tu knihy receptů na všechny možné sladkosti. Najdete tu speciální krabice vypadající jako knižní publikace, uvnitř se ovšem skrývají čokoládové bonbóny,“ upozorňuje můj průvodce.

„Nejvzácnější čokoláda se uchovává v humidorech, které jsou určeny zpravidla pro doutníky. A samozřejmě můžete vše ochutnat, servírujeme čokoládové snídaně i odpolední čokoládové čaje,“ trápí dál mé chuťové buňky Mark DeCocinis.

Pod výzdobu baru se podepsala česká výtvarnice Táňa Dvořáková

Mezitím nastal večer, tedy doba nabízející všem návštěvníkům nejúchvatnější pohled na město. Podobné panorama s ozářenými mrakodrapy na protějším ostrově Hongkong nenajdete nikde jinde na světě. Navíc vše máte jako na dlani.

„Něco takového jsem nikdy dřív neviděl. Tedy s výjimkou letadla nebo vrtulníku. Je to až surrealistické, všechny ty výškové budovy a za nimi zelené kopce a tropická vegetace. A k tomu voda všude kolem. Odtud teprve můžete zjistit, jak výjimečný Hongkong je,“ dodává generální ředitel hotelu.

Je jasné, že za pohled z nejvyššího hotelu na světě si také musíte sáhnout pěkně hluboko do kapsy. Koutek v baru Ozone s tím nejlepším místem k pozorování, kde nechybí ani sedací souprava a dalekohled, je také pěkně drahý. Jen za rezervaci zaplatíte v přepočtu přes 50 tisíc korun. A za samotné pokoje? Radši pomlčím…

Netrpí-li návštěvník hotelu Ritz-Carlton závratěmi, může si vychutnat výhled z výšky až 490 metrů. Stejně vysoký je i nejvyšší vrchol Hongkongu – Victoria Peak. „Místní úřady dbají na to, aby žádný z mrakodrapů nebyl vyšší než okolní vrcholky,“ vysvětluje autor reportáže Robert Mikoláš. Jestli je hotel přístupný i běžným smrtelníkům, na kolik vyjde jedna noc nebo třeba večeře v restauraci, ale také kde se mu v poslední době nejlépe spalo, přiblížil Robert Mikoláš v telefonickém rozhovoru pro Zápisník zahraničních zpravodajů.

<p><iframe width="610" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="https://maps.google.cz/maps?hl=cs&amp;ie=UTF8&amp;q=The+Ritz-Carlton,+Hong+Kong&amp;fb=1&amp;gl=cz&amp;hq=The+Ritz-Carlton,&amp;hnear=0x3403e2eda332980f:0xf08ab3badbeac97c,Hong+Kong&amp;cid=0,0,10203039232210279301&amp;t=h&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ll=22.326576,114.16666&amp;spn=0.055577,0.104713&amp;z=13&amp;iwloc=A&amp;output=embed">mapa</iframe><br /><small><a href="http://maps.google.cz/maps?hl=cs&amp;ie=UTF8&amp;q=The+Ritz-Carlton,+Hong+Kong&amp;fb=1&amp;gl=cz&amp;hq=The+Ritz-Carlton,&amp;hnear=0x3403e2eda332980f:0xf08ab3badbeac97c,Hong+Kong&amp;cid=0,0,10203039232210279301&amp;t=h&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ll=22.326576,114.16666&amp;spn=0.055577,0.104713&amp;z=13&amp;iwloc=A&amp;source=embed" style="color:#0000FF;text-align:left">Zvětšit mapu: Hotel Ritz-Carlton, Hong Kong</a></small></p>
autor: mir
Spustit audio