Lékařovo elektronické oko. Jak umělá inteligence pomáhá při diagnostice rakoviny prostaty?
Už přes 1500 vzorků prostaty vyšetřili lékaři v Bioptické laboratoři v Plzni s pomocí umělé inteligence. Program, který je unikátní i v Evropě, tu začali využívat letos na jaře jako první u nás. Vzorky tkáně prostaty se odebírají u mužů při podezření na nádor. Aby je mohla umělá inteligence vyhodnotit, musí je zdravotníci nejprve zpracovat v laboratoři.
Dostanu parafínový blok a musím ukrojit tenký řez kolem jednoho mikrometru,“ popisuje Tereza Zieglerová z Laboratoře imunohistochemie. „V tom parafínovém vzorku je tkáň prostaty, většinou se odebírá pravý lalok, levý lalok – je to popsáno, takže máme od jednoho pacienta třeba i 16 vzorků.“
Hotové řezy, které ze vzorku odkrojí speciální přístroj pak laborantka umisťuje do destilované vody zahřáté na 46 C. To proto, aby se řez natáhl a nebyl zkrabacený, vysvětluje Tereza Zieglerová. Odebraný vzorek tkáně pak putuje na laboratorní sklíčko a následně do barvicího automatu, kde se postupně namáčí do různých typů chemikálií a barev.
Cílem je, aby vědci byli schopni od sebe odlišit jednotlivé součásti buněk a tkání – každá se totiž obarví určitým způsobem, říká lékař Robert Slunéčko z Bioptické laboratoře v Plzni.
AI navrhuje, lékař potvrzuje
„Přístroj si stojánek vezme a vzorek se namáčí – musí projet všemi barvičkami, které tady jsou. Je to automaticky nastavené a preparáty se přesně podle návodu obarví,“ doplňuje laborantka Blanka Válková.
Takto obarvený vzorek se v dalším automatu pokryje krycím sklem. Tkáň na skle se prostřednictvím skenerů převede do digitálního formátu. Pak už vzorek zhodnotí umělá inteligence.
„Proběhne analýza a lékař dostane návrh zájmových oblastí. Ty následně potvrdí, nebo vyvrátí – má šanci s nimi nesouhlasit, pokud se mu to nezdá, a přetlouct výsledek umělé inteligence,“ vysvětluje přímo u skenerů vedoucí IT Tomáš Dobner.
Výhodou zapojení AI podle něj je především to, že lékaři pomáhá nepřehlížet chyby a značně zrychlit rutinu diagnostiky.
Elektronické oko
Kdysi byl hlavním pracovním nástrojem patologa Roberta Slunéčka mikroskop, dnes si v jeho pracovně společně prohlížíme scany vzorků tkáně na monitoru počítače.
Čtěte také
„Každý punkční vzorek má své sklo. Prázdné políčko znamená, že si umělá inteligence myslí, že jde o benigní nález, kde se žádný karcinom nenachází. Žluté označení znamená, že si myslí, že by mohlo jít o ložisko karcinomu, a červené označení, kde si je jistá, že o karcinom jde,“ vysvětluje.
Umělá inteligence lékaře na nádor nejen upozorní, ale zároveň ho změří. Pomáhá také s diferenciací nádorů, tedy se zhodnocením toho, jak moc je nebezpečný.
„Ve chvíli, kdy máme možnost diferenciaci dokonale objektivizovat, kdy vlastně vyřadíme subjektivní oko patologa a nahradíme ho zcela objektivním elektronickým okem, máme velmi přesné hodnocení a pacient má vždy správnou léčbu,“ pochvaluje si přínos AI patolog.
Zároveň ale platí, že umělá inteligence je stále jen pomocníkem. Poslední slovo v diagnostice má vždy lékař.
Související
-
Magazín Experiment: Jak bojovat s bakteriemi, na něž nezabírají antibiotika? A kde pozorovat kometu?
Brněnští vědci vyvíjejí látky, které by mohly léčit bakteriální infekce rezistentní vůči antibiotikům. Vytvoří do bakterie díru, ta jí vyteče a umře. Jak jsou daleko?
-
Jak vypadá imunitní systém v nádoru? Unikátní technologii si v Praze zkoušejí i studenti Sorbonny
Studentky pařížské Sorbonny si během půlroční stáže v Praze vyzkoušely zdejší nejmodernější vybavení a snažily se přijít na to, jak si může lidská imunita poradit s nádory.
-
Rakovina prostaty u mladších mužů se objevuje častěji. Nestyďte se přijít na kontrolu, nabádá urolog
Movember je dobrá myšlenka, prevence mužů pokulhává, upozorňuje urolog Martin Lukeš. Samovyšetření prostaty si pacient těžko udělá. Muži se stydí a přicházejí pozdě.