Lékařovo elektronické oko. Jak umělá inteligence pomáhá při diagnostice rakoviny prostaty?
Už přes 1500 vzorků prostaty vyšetřili lékaři v Bioptické laboratoři v Plzni s pomocí umělé inteligence. Program, který je unikátní i v Evropě, tu začali využívat letos na jaře jako první u nás. Vzorky tkáně prostaty se odebírají u mužů při podezření na nádor. Aby je mohla umělá inteligence vyhodnotit, musí je zdravotníci nejprve zpracovat v laboratoři.
Dostanu parafínový blok a musím ukrojit tenký řez kolem jednoho mikrometru,“ popisuje Tereza Zieglerová z Laboratoře imunohistochemie. „V tom parafínovém vzorku je tkáň prostaty, většinou se odebírá pravý lalok, levý lalok – je to popsáno, takže máme od jednoho pacienta třeba i 16 vzorků.“
Hotové řezy, které ze vzorku odkrojí speciální přístroj pak laborantka umisťuje do destilované vody zahřáté na 46 C. To proto, aby se řez natáhl a nebyl zkrabacený, vysvětluje Tereza Zieglerová. Odebraný vzorek tkáně pak putuje na laboratorní sklíčko a následně do barvicího automatu, kde se postupně namáčí do různých typů chemikálií a barev.
Cílem je, aby vědci byli schopni od sebe odlišit jednotlivé součásti buněk a tkání – každá se totiž obarví určitým způsobem, říká lékař Robert Slunéčko z Bioptické laboratoře v Plzni.
AI navrhuje, lékař potvrzuje
„Přístroj si stojánek vezme a vzorek se namáčí – musí projet všemi barvičkami, které tady jsou. Je to automaticky nastavené a preparáty se přesně podle návodu obarví,“ doplňuje laborantka Blanka Válková.
Takto obarvený vzorek se v dalším automatu pokryje krycím sklem. Tkáň na skle se prostřednictvím skenerů převede do digitálního formátu. Pak už vzorek zhodnotí umělá inteligence.
„Proběhne analýza a lékař dostane návrh zájmových oblastí. Ty následně potvrdí, nebo vyvrátí – má šanci s nimi nesouhlasit, pokud se mu to nezdá, a přetlouct výsledek umělé inteligence,“ vysvětluje přímo u skenerů vedoucí IT Tomáš Dobner.
Výhodou zapojení AI podle něj je především to, že lékaři pomáhá nepřehlížet chyby a značně zrychlit rutinu diagnostiky.
Elektronické oko
Kdysi byl hlavním pracovním nástrojem patologa Roberta Slunéčka mikroskop, dnes si v jeho pracovně společně prohlížíme scany vzorků tkáně na monitoru počítače.
Čtěte také
„Každý punkční vzorek má své sklo. Prázdné políčko znamená, že si umělá inteligence myslí, že jde o benigní nález, kde se žádný karcinom nenachází. Žluté označení znamená, že si myslí, že by mohlo jít o ložisko karcinomu, a červené označení, kde si je jistá, že o karcinom jde,“ vysvětluje.
Umělá inteligence lékaře na nádor nejen upozorní, ale zároveň ho změří. Pomáhá také s diferenciací nádorů, tedy se zhodnocením toho, jak moc je nebezpečný.
„Ve chvíli, kdy máme možnost diferenciaci dokonale objektivizovat, kdy vlastně vyřadíme subjektivní oko patologa a nahradíme ho zcela objektivním elektronickým okem, máme velmi přesné hodnocení a pacient má vždy správnou léčbu,“ pochvaluje si přínos AI patolog.
Zároveň ale platí, že umělá inteligence je stále jen pomocníkem. Poslední slovo v diagnostice má vždy lékař.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dárce bitcoinů vyšel z vězení bez slova zdůvodnění, žalobce s tím souhlasil. Podmínka stále trvá
-
Macko: Ukrajina potřebuje měsíčně zničit na 100 ruských raket. Patrioty by vyráběla rychleji než USA
-
Obětujte Bendu, zaznělo z koalice. Stanjura ale šéfa svého kabinetu zatím podržel
-
Citroën v kauze špatných airbagů stahuje 441 tisíc aut. Ve Francii kvůli této vadě zemřelo 18 lidí