V CERN se všichni snaží dohodnout. Ve vědě diplomacie funguje lépe než v OSN, říká izraelský fyzik

Poslechněte si rozhovor Martina Srba s předseda rady CERN Eliezerem Rabinovicim
Evropské centrum nukleárního výzkumu CERN, které letos slaví 70 let své existence, vzniklo nejen kvůli vědě. Mělo také znovu sjednotit evropské země po druhé světové válce. Od začátku to byl těžký úkol i kvůli železné oponě, ale nakonec se to podařilo – a vědecká diplomacie tam funguje dodnes, říká izraelský fyzik Eliezer Rabinovici, předseda rady CERN a zakladatel blízkovýchodní vědecké organizace SESAME.
Poslechněte si Magazín Experiment z 5. října 2024
Jak se daří diplomacii na poli vědy?
Sice to není dokonalý model, ale je mnohem lepší než Spojené národy. Možná by Spojené národy mohly být takové, kdyby pokračovaly v duchu svých zakladatelů. Je to opravdu model toho, jak mohou lidé společně táhnout za jeden provaz – a tím provazem je věda.
Když CERN začínal, byl asi tak na třetím místě na světě, co se týče experimentů ve fyzice vysokých energií. Lídry byly Spojené státy a Sovětský svaz. I v západní Evropě byly silné laboratoře. Ale časem CERN předběhl napřed místní laboratoře, pak Sověty, a nakonec předběhl i Spojené státy. Je nejlepší na světě, ale s tím je spojená i odpovědnost. Když jste lídr, mají vaše rozhodnutí dalekosáhlé dopady.
Čtěte také
Proč je podle vás CERN tak úspěšný v diplomacii?
Snažíme se, seč můžeme, aby byl CERN nepolitický. Podle mě svět nepotřebuje další z mnoha organizací, kde se odehrává politické soupeření. Diplomacie spočívá v tom, že se snažíme najít konsensus. Celou dobu mého předsednictví mě povzbuzuje, když vidím, jak se jednotlivé členské státy snaží dohodnout.
Když Rusko vtrhlo na Ukrajinu 24. února 2022, byla to pro organizaci vážná potíž. Z diplomatického hlediska tu byly vzdálené pozice těch, kdo chtěli zachovat vztahy s Ruskem, a těmi, kdo chtěli pálit mosty. Trvalo to dva roky, nicméně jsme konsensu dosáhli.
Něco podobného se dělo i kolem finančních těžkostí, stoupajících cen energií a surovin, které jsou také důsledkem ruské války na Ukrajině. Na začátku byste nevěřili, že můžeme dojít ke konsensu, a přece jsme ho za několik měsíců dosáhli. Opravdu mě ohromila ta vůle zemí zachovat zvláštní charakteristiky CERNu.
Na čem se tedy shodly v případech, o kterých jste právě mluvil?
V případě finančních problémů jsme se rozhodli jako organizace šetřit. Zaměstnanci se dobrovolně vzdali části výplaty. Členské státy se dohodly, že navýší svoje příspěvky. Trvalo půl roku, než jsme se dohodli. A z hlediska politických vztahů jsme se shodli, že zachováme smlouvu o mezinárodní spolupráci s mezinárodním ústavem jaderných výzkumů v Dubně, v Rusku.
Čtěte také
CERN má také díky vám svého mladšího sourozence, vědeckou organizaci SESAME na Blízkém východě. Řekněte mi očima zakladatele, jak tam funguje vědecká diplomacie?
Pro mě to je něco jako žít v paralelním vesmíru. To, co se tam děje, není to, co slyšíte ve zprávách. V květnu jsme měli dvoudenní setkání rady SESAME. Nebyli tam ani ďáblové, ani andělé. Podařilo se nám pracovat dva dny úplně bez politiky, jenom na tom projektu. To je podle mě samo o sobě úžasné.
Je to sice jenom jeden malý bod v celém obrázku, ale je to možná něco jako maják. Ten vám v temné noci ukazuje, že je tu ještě jeden bezpečný přístav, kam můžete doplout. V určitém smyslu je SESAME dítětem CERNu.
Jsem také jeho otcem a ke svému překvapení si po letech uvědomuji, že děti mohou mít lepší řešení určitých problémů než rodiče. Je to těžké přijmout (smích), ale SESAME může svým způsobem naučit CERN, jak táhnout společně za jeden provaz i v dobách těžkého konfliktu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Babiš je muž dvou tváří. V Bruselu je Evropan, v Praze ostře kritizuje EU, říká francouzská europoslankyně
-
‚Pavel mi řekl, jestli nechci jít k nim.‘ Blažkův resort nejlépe platí ministrovy kolegy z jihomoravské ODS
-
Extremista Bombic rozděluje Slovensko, tvrdí reportérka. Advokáta mu dělá Ficův poradce
-
Zelenskyj v Praze je pro Spolu v kampani vítanou vzpruhou, zato ANO musí ohledně Ukrajiny lavírovat