Kulturně rozmanitá Asie slaví příchod jara i Velikonoce. Jak je to v Číně?
Asie je kulturně i nábožensky velmi rozmanitý kontinent. Nejvíce se Velikonoce oslavují na Filipínách, ve Vietnamu nebo v Koreji. V Japonsku mají především církevní charakter. V Indii, ač je tam křesťanská komunita nepočetná, se slaví halasně. V miliardové Číně mají o podobě křesťanských Velikonoc představu sotva čtyři procenta populace.
Trochu jiné svátky jara
Vzhledem k situaci v zemi je slaví křesťané spíš v tajnosti. Ve stejný čas se ale v Číně slaví Svátek čistoty a jasu Čching-ming. Jeho součástí je uctívání mrtvých i oslava nadcházejícího jara a jeho symboly jsou králík, obarvená kuřátka i vejce, na která ženy malují přírodní scenérie už 3 000 let.
Právě pobytem v přírodě dnes moderní Číňaně své svátky oslavují. V Pekingu sužovaném smogem, hlukem a vysokými cenami k tomu využívají císařské parky, kterých v metropoli najdeme hned několik. Park Ri-Tan (Chrám Slunce), který byl založen před téměř šesti sty lety sice nepatří k největším parkům, ale k nejkrásnějším rozhodně ano.
Původní stavby byly zničeny, ale na počátku padesátých let minulého století byla zahájena jejich rekonstrukce podle dochovaných předloh. Dnes se park rozkládá bezmála na 210 tisících metrů čtverečních a kromě pořádání festivalů, výstav květin a zábav pro děti se v něm i rybaří, cvičí, tančí, provozuje hudba a dokonce se tu točí i filmy.
Mistr v ovládání jo-jo i oživlý komiks
Nedaleko od jednoho z pěti slavných oltářů města určených k císařským obětem Slunci, jsme se v parku Ri-Tan ocitli s mikrofonem uprostřed pestrého a tepajícího života v prostředí, které připomíná spíše oživlý komiks.
Čtěte také
Muž v kostýmu s vyobrazením draka, které směl na sobě nosit pouze císař, si opřený o pouliční lampu dopřává cigaretu. Kolem pobíhá většina „jeho eunuchů“ s mobilem přilepeným k uchu. Při nátáčení historického filmu v areálu parku právě začala pauza.
Ticho okamžitě využívá starší muž, který mistrovsky ovládá Dou Kong Zhu neboli jo-jo, aby nám za jeho zvláštního šumu sdělil, že většina mladých se dnes už nic učit nechce a věčně jen visí na mobilu, a to i zde parku, kde je tak příjemné být chvíli mimo dosah moderní techniky. O kousek dál jo-jo prohánějí další, hlavně starší lidé, kteří s jeho názorem nejspíš souhlasí.
Okamžik, kdy ztichla filmová hudba, využívá i pan Pang. Dnes si přinesl vlastní reproduktor a dokonce jeden mikrofon navíc – to kdyby se k jeho karaoke chtěl přidat kdokoli z návštěvníků.
Nikdo se nestydí ani neposmívá
U západní brány zase Číňanky každý den zdarma vyučují tradiční čínský tanec Shen-Yun, ale třeba i valčík, nebo foxtrot. Nikdo se nestydí, nikdo se neposmívá.
„Je to lepší, než se trápit někde ve fitcentru. Jste venku, mezi lidmi, v nejkrásnějším parku v celém Pekingu,“ říká mladá Číňanka, která se trápí s valčíkovými kroky. „Nesmí sem cyklisté, lidé se psy, ani pobudové. Je tu bezpečno, čisto a klid,“ dodává dívka.
I když s tím klidem je to hlavně o víkendu všelijaké – bývá tu plno a malá čajovna U červené ryby, která prošla modernizací a také zdražila, občas připomíná divoký lokál.
Pod Devíti draky
V parku Ri-Tan je 44 starých stromů, z nichž jeden je 1 100 let starý cypřiš zvaný Cypřiš devíti draků. Pod jeho zkroucenými větvemi směřujícími k nebi nás, i přes námitky hlavně starších k moderní době, napadá, že pokud by tohle vše byl popis velikonočních svátků v Ri-Tan, pak by platilo, ze jeho návštěvníci, které vstup do parku nestojí ani juan, slaví vlastně každý den.
Související
-
Jak odpoví křesťanský svět na žádosti čínských křesťanů o azyl?
Vatikán podléhá iluzi, že jakousi svou vstřícností vůči zavile ateistickému režimu v Číně dosáhne skutečných úlev pro věřící. Tady je prý Vatikán na velkém omylu. Ú...
-
Na Škaredou středu se neškareďte, mohlo by vám to zůstat. Jaké zvyky se s dnešním dnem pojí?
Škaredá, černá, smetná nebo sazometná. Takové přívlastky má středa ve svatém týdnu před Velikonocemi. Věřící si připomínají den, kdy Jidáš zradil Ježíše Krista.