Koupě či prodej družstevního bytu

11. srpen 2004
Vaše téma

Jak postupovat při prodeji nemovitosti je téma dnešního Vašeho tématu. Na co si dát pozor při koupi družstevního bytu? Především mějme na paměti, že družstevní byt de facto nemůžete koupit - prodávající totiž není jeho skutečným vlastníkem, pouze nájemníkem. Převádí tedy na vás pouze svá členská práva. A tady pozor. Může se totiž stát, že členem družstva je sice jen prodávající, ale bytem může disponovat i někdo jiný. To je třeba případ manželských párů.

Vaníček: Tady platí bezpodílové spoluvlastnictví manželů. Přestože člen družstva je veden jako jedna osoba, druhý partner má stejná práva a povinnosti k bytu.

To mimo jiné znamená, že musí dát písemný souhlas s jeho prodejem.Stává se, že zejména manželé v rozvodovém řízení se pokusí bývalého partnera při prodeji obejít - a někdy docela úspěšně.

Vaníček: Po rozvodovém řízení jeden z nich se rozhodne byt prodat tak, aby to ten druhý nevěděl.

Taková transakce je pochopitelně nezákonná. A potíž je v tom, že nepříjemnosti hrozí i vám, pokud už jste byt koupili - můžete o něj přijít -jestliže se vám nepodaří souhlas druhého z manželů získat.Podobné problémy mohou nastat i v jiných případech, kdy má členská práva k bytu více lidí, získali je třeba dědictvím.

Vaníček: To znamená, že jeden z dědiců nemůže sám prodat byt, aniž by se domluvil s ostatními oprávněnými dědici.

Jak se těmto potížím vyhnout? Docela jednoduše. Nelitujte času a zajděte si na příslušné družstvo, kde by vám měli všechny důležité informace k bytu poskytnout.

Vaníček: V jakém vztahu je osoba převádějící byt z hlediska manželství či dalších partnerů a toto ověření na členském úseku každého bytového družstva vám poskytnou, pak jste ochráněni před možnými komplikacemi. Tuto práci za vás může udělat i realitní kancelář, která pro vás převod bytu zajišťuje.

autor: pad