Kontroly na hranicích kvůli nelegální migraci končí. Bez dozoru ale oblast nebude, potvrzuje šéf cizinecké policie

4. únor 2023

O půlnoci skončí policejní kontroly na hranicích mezi Českem a Slovenskem, které česká vláda zavedla loni v září kvůli rostoucí nelegální migraci. Situace se totiž v poslední době zlepšila. Podle ministra vnitra Víta Rakušana jde nyní o jednotky zadržených lidí. Úplně bez kontrol ale hranice nezůstanou. „Společně se slovenskými kolegy budeme dál provádět namátkové kontroly. Zaměříme se i na vlaky,“ uvádí ředitel odboru cizinecké policie Milan Majer.

Čtěte také

Společné kontroly by měly pokračovat tak, aby případní migranti zůstali na Slovensku. Proč je potřeba, aby na ně policie přišla už na slovenské straně?

Výkon služby provádíme na slovenském území proto, abychom zabránili neoprávněnému vstupu na území České republiky těm cizincům, kteří chtějí přes naše území tranzitovat do zemí západní Evropy, hlavně do Německa.

Ministři vnitra obou zemí o systému navrácení migrantů jednali už loni na podzim. Ministr Vít Rakušan si stěžoval, že Slovensko tyto dohody nedodržuje. Jaká je situace teď?

S kolegy ze Slovenska jednáme neustále o readmisní dohodě. Je to trošku složitější. Hlavně v případě příslušníků Sýrie, kteří jsou takzvaně nevyhostitelní z důvodu válečného stavu v Sýrii. Nicméně za dobu od znovuzavedení kontrol na státních hranicích se Slovenskem jsme řešili tři a půl tisíce cizinců, které jsme vraceli v rámci readmise slovenským kolegům.

Je možné, že se kontroly na jaře znovu obnoví? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Štěpán Pokorný , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová