Kompostem proti karcinogenům. Na severu Čech zvolili pro čistění půdy unikátní metodu
V Srní na Českolipsku se snaží vyčistit areál bývalé úpravny železničních pražců. Experti tam čistí půdu znečištěnou karcinogenními látkami pomocí míchání kontaminované zeminy s kompostem.
„Kontaminovaný materiál se míchá s organickou hmotou. Mikroorganismy pak rozkládají i karcinogenní látky, které tu v podloží byly,“ popisuje Tomáš Cajthaml z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Impregnárna v Srní vznikla za první republiky. Po dlouhou dobu z ní do podzemí unikal kreosotový olej. „Staré železniční pražce bych si na zahrádku rozhodně neukládal. Jde o fantastické koncentrace silně karcinogenních látek,“ varuje Tomáš Cajthaml.
Kompost z kompostárny
To už se ale díváme do jednoho ze zdejších výkopů. „Část výkopu už máme zavezenou kreosotovou zeminou. Písek je slepený zbytky kreosotového oleje,“ ukazuje vedoucí projektu Radek Červinka ze společnosti Dekonta.
„Výhoda technologie spočívá v tom, že materiál nevozíme na skládku, ale zpracováváme ho na místě, je to tedy levnější. Čerstvý organický substrát, který používáme, pochází z nedaleké kompostárny.“
Celý projekt je za polovinou, skončit by měl v roce 2023.
Související
-
S použitou rouškou na kompost? Liberečtí vědci navrhli nanovlákenné roušky, které se rychle rozloží
Roušky a respirátory pohozené na silnicích jsou běžnou záležitostí. Bude trvat desítky let, než se rozloží. Změnit by to chtěli liberečtí vědci.
-
„Horší vzduch než v Číně.“ Kvůli zemědělství Thajci vypalují lesy, české firmy nabízejí řešení
Pravidelně každý rok touto dobou sužují sever Thajska masivní lesní požáry. Proč je lidé úmyslně zakládají? A jak mohou Thajcům pomoct české technologie?