Kdy si správně čistit zuby? Hlavně když jsou na stole párátka, míní Pavel Maurer

26. leden 2020
Glosa Pavla Maurera

Už od dětství víme, že zuby si máme čistit nejméně dvakrát denně. Ale už nám nikdo neřekne kdy. Třeba dnes ráno, vyčistili jste si zuby před snídaní, nebo až po ní? A záleží to i na tom, co snídáme? Ve své glose dnes Pavel Maurer nemluví o jídle, ale jak se ho naopak zbavit. A udržet tak náš chrup bělostně čistý.

Zajímá mě, jestli si čistíte zuby před, nebo po jídle? Stejně tak jako se lidé dělí na ty, co milují a nenávidí koprovku, tak je to i s čistěním zubů. Moje dcera například si hned ráno vrazí kartáček na zuby do pusy a na nikoho nepromluví, dokud si pořádně neprojede všechny zuby.

Čtěte také

Já naopak jsem v jejích očích trochu za čunče, protože si od malička čistím zuby zásadně až po snídani. Na lačno to prostě neumím. A jaká je vlastně pravda? Kdy máme provětrat naše mezizubní prostory? A kdy se máme zbavit všeho co se nám nastřádalo v puse během noci? Připadá vám tahle debata nechutná a hnusná?

Tak pardon, ale ono je to velmi důležité, co provádíme ve své puse v závislosti na našich stravovacích zvyklostech. Můj bývalý kolega v práci, ten nám všem připadal úplně úchylný, protože běžel na toalety téměř po každém jídle i před ním i po kávě a před ní a úpěnlivě si čistil chrup. Jinak prý nepřežije! To mi připadlo trochu moc, a tak jsem položil smrtící otázku několika odborníkům, dentistům a stomatologům: Před, nebo po?

Moudro číslo 1: Když si dáte k snídani pomerančový džus nebo něco s citrusovými plody, měli byste čistit zuby nejdříve tak za půl hodiny, protože sklovina je rozcitlivělá a čistěním jí spíše ublížíte. Před spaním je to jasné, to neřeším, ale jak s tou snídaní? Ideální je samozřejmě čistit před i po. Ovšem život běží mílovými kroky a my jej nemůžeme prožít s kartáčkem v puse, že?

Čtěte také

Jedna vynikající zubní lékařka mi sdělila toto: Osobně to mám během týdne na střídačku: v pracovní dny si čistím zuby doma před odchodem do práce, snídám až v práci a pak si pouze vypláchnu ústní vodou, o víkendu si čistím zuby až po snídani s určitým časovým odstupem (ideálně 30 min). Snížení PH v ústech po jakémkoliv jídle změkčí-naruší povrch našich zubů, takže s kartáček a pasta situaci na povrchu zubů spíše zhorší.

Takže, vážení posluchači, pokud vám nevadí snídat bez vyčištění zubů (a zuby by po noci měly teoreticky být čisté po večerní ústní hygieně), myslím, že lepší je varianta vyčistit po jídle asi za půl hodiny, pak by měl následovat časový úsek bez jídla a pití (ev. pít pouze vodu), kdy budou zuby čisté a riziko působení kyselin (a tedy vzniku kazu nebo erozí) nízké.

Tak takhle to vidí odborníci a já bych k tomu gastronomicky dodal – hlavně když jsou na stole párátka! Ta se velmi často hodí mít po ruce.

autor: Pavel Maurer
Spustit audio