Kdo může za smrt pacientů?
V současné době se množí případy, kdy pacienti obviňují lékaře nebo zdravotnická zařízení ze špatné práce a příbuzní ze smrti svých blízkých. Souvisí to především s pocity, že lékaři neplnili svoje povinnosti jako v případě paní Jedličkové z Brna.
V březnu letošního roku se na brněnském hřbitově upálila psychicky nemocná žena. Před svým činem napsala několik dopisů na rozloučenou. Ze své smrti obviňuje společnost, příbuzné a především několik zdravotnických zařízení, jak nám řekl její manžel Vladimír Jedlička.
Vladimír Jedlička: Chci oslovit nejméně sto politiků, církvi a různých organizacím, všechny ministry, všechny špičky politické od prezidenta, pana Špidly, předpokládám tak asi ke sto dopisů. Toto je nejenom podle mého mínění, je to jednoznačný případ selhání zdravotnictví.
To, že všechna obvinění v těchto případech nemusí mít reálný základ, vysvětluje psycholog Slavomil Hubálek.
Slavomil Hubálek: Ti zemřelí obviňují společnost za korupci, násilí, nespravedlnost, ale skoro vždycky je v tom výrazný podíl jejich vlastního životního příběhu, jejich osudu. Velká část těch zemřelých jsou lidé, kteří se léčili na psychiatrii, měli k depresím sklon nebo trpěli depresemi a měli za sebou již řadu sebevražedných pokusů.
Jak se vše odehrálo, opět vypráví pan Jedlička.
Vladimír Jedlička: Tady byla ta lavička, tady jsou ty díry, tady si sedla a lila si to na hlavu, tady si dala kanystr, byla to do nočních hodin, až hořela, tak vstala a tady prostě spadla na záda, měla pokrčené nohy a prakticky nahá tady ležela.
Jedna z nemocnic, fakultní nemocnice Svaté Anny v Brně, jakékoliv zavinění odmítá, říká zástupce ředitele Petr Majer.
Petr Majer: Paní Jedličková byla ošetřena v každém případě lege artis, byla zachována veškeré zásady lékařské etiky. Pokud jsou moje informace, tak jsou o tom, že paní byla s hospitalizací velice spokojena.
Těsně před tragickou událostí byla paní Jedličková přijata na vlastní žádost na krizové centrum psychiatrické kliniky. Během pobytu se její stav stabilizoval a osudného dne byla opět na vlastní žádost propuštěna. Pak zaplatila složenky, poslala dopisy a koupila si benzín, jak nám řekl pan Jedlička.
Vladimír Jedlička: Psychiatrie v Bohunicích, tak ta tomu nasadila, jak se říká lidově, korunu. Přestože jsem tam denně volal, že chce spáchat sebevraždu, nikdo to nebral na vědomí a volal jsem to sestrám, čtyřem lékařům. Pátý den ji propustili na propustku, ona tady chodila a to místo si tady vyhlédla.
Míra odpovědnosti za smrt blízkého člověka může často sklouznout k nereálným závěrům, což potvrzuje psycholog Slavomil Hubálek.
Slavomil Hubálek: Řada lidí dnes na smrt svých blízkých reaguje tím, že podává stížnosti na zdravotnická zařízení. S psychologického hlediska je třeba říct, že často je to z pocitu viny, z pocitu žalu, z pocitu zoufalství a je to jakýsi pokus přenést tu vinu na někoho jiného, žádat potrestání lékařů, žádat potrestání středně zdravotnických pracovníků.
Jak to bude s celým případem dál, naznačila mluvčí krizového centra psychiatrické kliniky v Brně Jana Bendová.
Jana Bendová: V rámci objektivity byl tento případ postoupen na Ministerstvo zdravotnictví nezávislé posudkové komisi, která tento případ znovu prošetří a vyvodí z toho závěry, zda došlo nebo nedošlo k pochybení ze strany naší kliniky. Bohužel tyto závěry ještě nemáme k dispozici.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.