Každých 26 vteřin jeden lidský život...

3. říjen 2002

Letenská pláň v Praze patří tento týden záchraně lidských životů hasiči a záchranáři. Unikátnímu projektu s názvem Týden hasičů dominuje 4. ročník světové soutěže ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Praha se jako první ze středoevropských hlavních měst stala pořadatelem světové soutěže pro hasiče a záchranáře z více než desítky zemí. Pro veřejnost jsou připraveny ukázky zásahů hasičů i záchranářské tehcniky.

Posláním soutěže ve vyprošťování osob je výměna mezinárodních zkušeností záchranářů profesionálů, kteří denně zasahují na silnicích a dálnicích, hasičů i lékařů urgentní medicíny při vyproštění zraněného, první pomoci a samotném řízení zásahu u dopravní nehody.

Neméně významným úkolem soutěže je upoutat pozornost veřejnosti k problematice dopravní nehodovosti a bezpečnosti na silnicích. Nedílnou součástí projektu je vzdělávací kampaň a práce s dětmi z pražských škol s ústředním mottem Máte právo na výběr.

Soutěže se účastní více než 30 profesionálních záchranářských týmů z celého světa včetně 6 nejlepších týmů z ČR. Rozhodčími jsou odborníci z celého světa a speciálně trénovaní sudí z Česka. Svou účast potvrdili týmy z Austrálie, Jižní Afriky, Kanady, USA, Španělska, Německa, Ruska, Polska, Maďarska, Jižní Ameriky, několik týmů z Velké Británie a ČR včetně záchranářů Autoklubu Bohemia Assistance.

V průběhu soutěže ve třech disciplínách soutěžící rozstříhají cca 100 speciálně upravených autovraků. Soutěží se již tradičně ve třech disciplínách - technická záchrana, vyproštění zraněných osob a první pomoc a řízení zásahu.

Logo

Program Týdne hasičů rovněž zahrnuje sportovní štafetový závod profesionálních a dobrovolných hasičů s názvem Jde o vteřiny. Uskuteční se 5. října na Letné. Ve stejný den proběhne i jedna z divácky nejatraktivnější akce - II. sraz hasičských autoveteránů se slavnostní projížďkou Prahou, který je součástí Mezinárodního kalendáře FIVA pro rok 2002.

K vyvrcholení dne pro veřejnost nepochybně patří Exhibice vítězných týmů soutěže ve vyprošťování na Letenské pláni.

Na závěr projektu Týden hasičů, 6. října, budou hasiči z celé republiky v soutěži fyzické zdatnosti IRON FIRE MAN - Železný hasič zdolávat budovu Motokovu v Praze 4.

Pořadateli soutěže jsou Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy a Světová rada záchranářských organizací. Osobní záštitu nad jejím průběhem přijali ministr vnitra Mgr. Stanislav Gross, náměstek ministra vnitra a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, genmjr. Ing. Miroslav Štěpán, primátor hlavního města Prahy a starosta Prahy 7. Hlavním koordinátorem soutěže je ředitel HZS HMP pplk. Bc. Dalibor Gosman.

PROGRAM TÝDNE HASIČŮ

2.-4. října
soutěžní dny vždy od 9,30 na Letenské plání
- soutěží se ve třech disciplinách (technická záchrana, vyproštění zraněného a první pomoc, řízení a velení zásahu), během třídenní soutěže bude rozstříháno cca 100 vraků vozidel
- výchovný program pro děti ve věku 10-15 let bude probíhat po celou dobu soutěží ve spolupráci WCRO a občanského sdružení Podaná ruka. Akce začne v tzv. "vzdělávacím stanu" a po ukázkách záchranářské činnosti (jen pro děti) mohou děti sledovat i vlastní závody

Doprovodná výstava záchranářské techniky
Přední světoví a domácí výrobci a dovozci záchranářské techniky budou až do 5. října předvádět své výrobky. Mimo jiné si zde můžete prohlédnout lehký i těžký vyprošťovací vůz záchranného systému společnosti ABA a také letadlo, kterým piloti ABA monitorují dopravní situaci v okolí Prahy. Informace od nich můžete slyšet v relacích Zelené vlny.

Logo

4. října
odborný den 9.30-16.30 hodin na Letenské pláni
Určeno pro odbornou veřejnost, ředitele HZS krajů ČR, lékaře-záchranáře a krizové manažery
Závěrečný ceremoniál
Od 19.30 v Národním domě na Smíchově bude v rámci slavnostního večera pro soutěžící vyhlašování vítězů. Účastní se dále VIP, odborné delegace, hosté a média.

5. října
DEN PRO VEŘEJNOST NA LETENSKÉ PLÁNI

Jde o vteřiny
Již 9. ročník známého závodu na 100 metrů s překážkami je z Václavského náměstí přesunut na Letenskou pláň, kde bude odstartován v 10.00 hodin. Závodí dobrovolní i profesionální hasiči, muži i ženy.

Exhibice ve vyprošťování zraněných
Na předchozí závody navazuje od 11.00 exhibice nejlepších týmů světové soutěže ve vyprošťování, zakončené závody "na čas" včetně přistání vrtulníku a transportu zraněného

II. sraz hasičských autoveteránů
V 10.00 vyjedou z depa ČD ve Vršovicích veteránská hasičská vozidla s osádkami v historických uniformách, konvoj pojede centrem města na Letnou

Ukončení výstavy záchranářské techniky

Neděle 6. října
Železný hasič
Hasiči budou zdolávat po schodech 24 pater budovy Motokovu v závodu na čas, pro veřejnost bude ukázka rychlostního slaňování po plášti budovy

IRON FIREMAN - ŽELEZNÝ HASIČ

"Na dno a na vrchol" je podtitul soutěže zařazené do kategorie Hard a patřící do celosvětového řetězce akcí "Never Forget" jako vzpomínky na Newyorské hasiče zasahující 11. 9. 2001 na WTC.

Logo

Iron Fireman (železný hasič) je první akcí svého druhu na území hlavního mšsta Prahy i v České republice. Její náročnost spočívá ve spojení tří extrémně náročných disciplín do jednoho časového horizontu s minimálním časem na odpočinek. Ústřední výškovou budovou soutěže se v neděli 6. 10. 2002 stane CITY EMPIRIA (bývalý Motokov) na Praze 4.

Podle ředitele soutěže Jiřího Vítka jsou disciplíny Iron Fireman koncipovány na principu nejpopulárnějšího hasičského sportu v USA a Austrálii, jenž nese název Soutěž o přežití - TFA (Toughest Firefighters Alive). Historie extrémních hasičských soutěží sahá přibližně do 80. let minulého století na Australský kontinent, kde se poprvé začaly objevovat hasičské Soutěže o přežití. TFA se v posledních osmi letech účastnilo celkem 20 českých a jeden slovenský hasič, a to s vynikajícími výsledky. Především hasiči z Ostravy a Prahy získali v této disciplíně světový kredit.

Disciplíny soutěže Iron Fireman:

První disciplína
spočívá v rozvinutí celkem čtyř resp. osmi hadic B (dva proudy) na vzdálenost 70 metrů. Soutěžící při rozvinutí hadic nese na každém rameni váhu čtyř hadic B. V konečné fázi jde tedy o váhu kolem 90 kg. Po dosažení požadované vzdálenosti soutěžící odkládá proudnice a ve vyznačením prostoru smotává dvě hadice B a přenáší je do vyznačeného prostoru.
Povinná výstroj pro tuto disciplínu je hasičská přilba, dále hasičský kabát a dýchací přístroj.

Druhá disciplína
Soutěžící ihned po startu uchopí hasičskou palici a v tzv. hammer boxu (výška 90 cm, šířka 40 cm) uskuteční 60 úderů do spodní a horní hranice celkem. Poté pokračuje se dvěma břemeny o celkové váze 50 kg (2x 25 kg) - jde o břemena kanystrového tvaru - na vzdálenost 40 metrů. Následně břemena pokládá a překonává barieru (2 m), ve vyznačeném prostoru šroubuje proudnici na stabilní hasičský monitor, znovu překonává barieru a poslední úsek zakončuje během (30 m). Výstroj obdobná první disciplíně. Ve všech disciplínách si soutěžící může libovolně vybrat obuv a spodní část oděvu.

Třetí disciplína
se skládá z výběhu soutěžícího do 23. poschodí budovy CITY EMPIRIA - Motokov. Znovu v již zmiňované výstroji.

Limitem první disciplíny jsou čtyři minuty, druhé pět minut, poslední disciplína je limitována časem sedmi minut. Přestávky mezi disciplínami jsou pouhých pět minut.

autor: jkr
Spustit audio