Káva s mlékem není barbarství. A piccolo mi nevadí, říká odborník na kávu Daniel Kolský

11. srpen 2017

Káva s mlékem - zločin proti kávě, nebo ne? Odborník na kávu a velký cestovatel po kávových plantážích Daniel Kolský, kterého si do studia pozvala Lucie Výborná, má jasno.

Do kávy se dnes přidává leccos. Kromě klasického mléka a cukru se tak mnohde setkáte třeba i s kávou doplněnou o špetku soli, koření nebo dokonce másla.

A Daniel Kolský je vůči tomu - možná až překvapivě - smířlivý. „Člověk má pít kávu, jak mu chutná,” zdůrazňuje. „Nesnažím se být dogmatik a říkat, jak lidé kávu nesmějí pít, na to nemám právo. Naopak mě těší, když lidé experimentují a hledají zajímavou chuť.”

Podobně smířlivý je i k všeobecně nenáviděnému pojmu piccolo. „Samozřejmě nejde o správný název, ale líbí se mi ten vtip v tom skrytý. Něco, co neexistuje, tu začalo žít vlastním životem. A lidé tomu rozumějí!”

Česká káva je lepší než italská

Kávové Česko podle něj nyní zažívá zlaté časy. „Česká káva je navíc často mnohem lepší než v Itálii,” soudí.

Lidem, kteří mají problémy se srdcem, nedoporučuji turka, ve kterém zůstává lógr, což nemusí mít dobré zdravotní aspekty.
Daniel Kolský

Boom kávy ovšem přinesl i boom stále lepších a novějších přístrojů na její přípravu. Má smysl si je kupovat? Jak Daniel Kolský zdůrazňuje, o nic bez nich nepřicházíte. „Nepotřebujete žít marketingový příběh. Klíčové je, jak vám káva chutná, ne věřit reklamám.”

I tak se dnes v kávě točí velké peníze. Koneckonců, kávová zrna jsou druhým nejprodávanějším artiklem na světě - hned po ropě.

„Mimo jiné se začíná ve velkém rozvíjet kávová turistika. V tomto ohledu mají největší úspěch místa, která kombinují kávové plantáže a moře: například Nikaragua, Guatemala nebo třeba Kolumbie.”

autor: als

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...