Káva s mlékem není barbarství. A piccolo mi nevadí, říká odborník na kávu Daniel Kolský
Káva s mlékem - zločin proti kávě, nebo ne? Odborník na kávu a velký cestovatel po kávových plantážích Daniel Kolský, kterého si do studia pozvala Lucie Výborná, má jasno.
Do kávy se dnes přidává leccos. Kromě klasického mléka a cukru se tak mnohde setkáte třeba i s kávou doplněnou o špetku soli, koření nebo dokonce másla.
A Daniel Kolský je vůči tomu - možná až překvapivě - smířlivý. „Člověk má pít kávu, jak mu chutná,” zdůrazňuje. „Nesnažím se být dogmatik a říkat, jak lidé kávu nesmějí pít, na to nemám právo. Naopak mě těší, když lidé experimentují a hledají zajímavou chuť.”
Podobně smířlivý je i k všeobecně nenáviděnému pojmu piccolo. „Samozřejmě nejde o správný název, ale líbí se mi ten vtip v tom skrytý. Něco, co neexistuje, tu začalo žít vlastním životem. A lidé tomu rozumějí!”
Česká káva je lepší než italská
Kávové Česko podle něj nyní zažívá zlaté časy. „Česká káva je navíc často mnohem lepší než v Itálii,” soudí.
Lidem, kteří mají problémy se srdcem, nedoporučuji turka, ve kterém zůstává lógr, což nemusí mít dobré zdravotní aspekty.
Daniel Kolský
Boom kávy ovšem přinesl i boom stále lepších a novějších přístrojů na její přípravu. Má smysl si je kupovat? Jak Daniel Kolský zdůrazňuje, o nic bez nich nepřicházíte. „Nepotřebujete žít marketingový příběh. Klíčové je, jak vám káva chutná, ne věřit reklamám.”
I tak se dnes v kávě točí velké peníze. Koneckonců, kávová zrna jsou druhým nejprodávanějším artiklem na světě - hned po ropě.
„Mimo jiné se začíná ve velkém rozvíjet kávová turistika. V tomto ohledu mají největší úspěch místa, která kombinují kávové plantáže a moře: například Nikaragua, Guatemala nebo třeba Kolumbie.”
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.