Kandidát Fremr? Pokud vzniká u ústavního soudce pochybnost, není to dobrá zpráva, zdůrazňuje Vystrčil

2. srpen 2023

Ústavní soud čeká výměna dalších soudců. O kandidátech, které navrhl prezident Pavel, má ve středu rozhodnout Senát. Jméno Roberta Fremra ale vzbuzuje kontroverze. Podle serveru Hlídací pes se měl jako soudce podílet na procesu, který zmanipulovala StB. „Měli jsme možnost slyšet pana doktora Fremra, aby nám řekl o své profesní minulosti. Nabyl jsem dojmu, že nám nebyla řečena úplná pravda nebo že byly některé věci zkresleny,“ upozorňuje předseda senátu Miloš Vystrčil z ODS.

„Když se někdo stane ústavním soudcem, stane se součástí skupiny, která při svém rozhodování stojí nade všemi. Je nad prezidentem, nad parlamentem, jejich rozhodnutí už nemůže nikdo revidovat. Pokud vzniká nějaká pochybnost u některého z těchto členů, tak to není dobrá zpráva,“ uzavírá předseda senátu Miloš Vystrčil.

Poslechněte si celý rozhovor s předsedou senátu Milošem Vystrčilem z audiozáznamu.

autoři: Petr Král , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.