Kanadské velvyslanectví ocenilo práci organizací Miret a Dejme dětem šanci

3. listopad 2018

Kanadská velvyslankyně ve středu předala symbolický šek na dvacet tisíc korun Idě Kelarové, která je zakladatelkou a uměleckou ředitelkou neziskové organizace Miret. Dar chce podpořit aktivity Miretu, které se zaměřují na vzdělávací, kulturní a tvůrčí aktivity romských dětí a mládeže. O týden dříve dostala stejný šek organizace Dejme dětem šanci, jež poskytuje komplexní pomoc dětem a mladým lidem z dětských domovů.

Dar pro organizace Miret a Dejme dětem šanci pochází z výtěžku tomboly, která se uskutečnila během letošních oslav Dne Kanady. Oběma organizacím ho osobně ho předala velvyslankyně Barbara C. Richardson.

„Jedním z důvodů, proč jsme vybrali právě tyto organizace, je, že se zajímáme o Romy. My v Kanadě věříme v multikulturalismus a inkluzivní společnost – to je pro nás je velmi důležité. Cítíme, že to přispívá k tomu, že Kanada je úspěšnou zemí a toto poselství chceme předat dál.“

Kanadská velvyslankyně Barbara C. Richardson předala symbolický šek Idě Kelarové pro organizaci Miret

Ida Kelarová naopak věnovala paní velvyslankyni nejnovější album Hej Romale, které nahrál stočlenný pěvecký sbor romských zpěváčků s názvem Čhavorenge, tedy Dětem.

„Je to CD pěveckého romského sboru Čhavorenge, který jsem založila před sedmi lety a podařilo se nám dostat se až na takový vrchol, což považuji za obrovskou čest, a tím je Česká filharmonie, která nás už pátým rokem hostí. S ní se nám podařilo natočit CD Hej Romale, které vyšlo v dubnu 2018.“

Od roku 2002 Miret každoročně pořádá Letní dětský tábor pro stovku romských a neromských dětí z dětských domovů a sociálně slabých rodin. Letos se vydali do Rumunska.

„Letos jsme byli v Rumunsku, protože jsem jim chtěla ukázat, jak Romové v Rumunsku žijí, jaká je tam situace, aby si uvědomili, že je to tam pro Romy mnohem těžší. Měli jsme možnost zažít, že romské děti například už vůbec neumí romsky, neumí zazpívat jedinou písničku, protože se jim nikdo nevěnuje a ta kultura se přehlíží, takže se už vytrácí. A ty děti jsou bez těch kořenů takové dost ztracené a když jim tam ty naše děcka zazpívaly, tak je inspirovaly, dodaly jim sílu, aby to nevzdávaly.“

Děti se setkaly i se členy proslulé kapely Taraf de Haïdouks z města Clejani.

„Měli jsme jednu obrovskou zkušenost, kdy nás pozvali naopak Romové, protože ta ostatní setkání byla přes ne-Romy, kteří tam měli nějaké neziskové organizace apod. Ale Romové nás pozvali k sobě na zahradu, byla to rodina Taraf de Haïdouks, a tam ty děti zase měly zážitek, protože tam tu tradici naopak Romové v té rodině udržují, viděly, jak je romská kultura silná. Takže děti měly obrovské zážitky a inspiraci a uvědomily si, že nejen ony to mají těžké, ale že to mají ty děti v Rumunsku ještě těžší, takže o to víc musí na sobě pracovat a bojovat, aby tu situaci změnily.“

A Ida Kelarová má i krásný plán na oslavy Mezinárodního dne Romů v roce 2019.

„Mezinárodní den Romů je 8. dubna a já jsem projevila takový svůj sen, že bych ho chtěla oslavit s úctou a opravdu na úrovni, což splňuje Rudolfinum, protože tam se to ještě nikomu nepodařilo. Mám z toho obrovskou radost, že mi to povolili a že to podporují, takže na 8. dubna chystám obrovský koncert, kde nevystoupí jenom Čhavorenge, ale přidá se k nim asi 180 dalších zpěváků a pozvala jsem tam samozřejmě i romské virtuózní sólisty, bude tam výstava fotek, bude se tam prodávat romská literatura, bude tam i nějaká tradiční cimbálka, aby ti lidé zažili tu atmosféru v Rudolfinu na takové té romské energii. Doufám, že se mi to podaří, pracuji na tom, lístky už jsou v prodeji. Mám radost, že to bude, že se mi to splnilo, protože já mám vždy nějaké sny a ony se mi plní – z toho vždy čerpám a inspiruji se do dalších let, a pak přijde další sen, takže tak je to krásné.“

Desideruis Dužda a Ida Kelarová a Velvyslanectví Kanady v Praze

Druhá organizace, která dostala od Velvyslanectví Kanady peněžní dar, má název Dejme dětem šanci. Tiskový mluvčí ambasády Michael Vlček k tomu říká.

„Ono pracují s dětmi z dětských domovů, snaží se jim pomoci integrovat se do normálního života i třeba poté, co opustí dětské domovy po dosažení dospělosti. Takže je v tom zase to poselství, že je důležitá společnost, která drží pohromadě a dává všem členům možnost uspět.“

Spustit audio