Jsme Ježíškova vnoučata. Tváře Radiožurnálu opět rozdávají radost

57 let v jednom pokoji. Ochrnutého člověka nikde nechtěli, vzpomíná pan Jiří

Když si moderátorka Radiožurnálu Michaela van Erne vybírala na webu jeziskovavnoucata.cz přání, které by mohla splnit, netušila, jaké zvláštní setkání ji čeká. Zalíbilo se jí přání 75letého Jiřího Žipky, který žije v pečovatelském domě v Lysé nad Labem. 

Čtěte také

Jak později zjistila, bydlí tam už víc než půl století. Už to je samo o sobě na české poměry zřejmě rarita. Osud osamělého seniora je ovšem mnohem komplikovanější.

57 let v pečovatelském domě

„Pořád čtu. Dokud mi slouží oči,“ říká Jiří Žipka, který je ve svém pokoji v pečovatelském domě obložený knihami. „Máme tu i knihovnu, obsahuje 5000 tisíc svazků, už to mám všechno přečtené.“

V pečovatelském domě už Jiří Žipka strávil 57 let. Ve třech letech totiž dostal mozkovou obrnu a jako invalida nesehnal žádnou práci. Zpočátku ji našel tady. Pak ale zemřeli jeho rodiče. 

„Už jsem neměl možnost někam se dostat. Ochrnutého člověka nikde nechtěli. A tady už jsem pracoval jako vrátný,“ vzpomíná.

Podívejte se na fotky z návštěvy:

Objemný dárek

Knihy jsou prý jeho celoživotní vášeň. I proto mu dnes Michaela van Erne dovezla dost objemný balík – obsahuje těžko sehnatelnou knihu Zvíře, kterou si pan Jiří přál, a také knihu, kterou pro pana Jiřího vybrala sama.

Kousek od něj stojí i chodítko. Jak pan Jiří říká, chce se opět pokoušet chodit. Zatím to prý ale nejde.

autoři: Ľubomír Smatana , als
Spustit audio

Související