Jsme Ježíškova vnoučata. Tváře Radiožurnálu opět rozdávají radost

Petr Král vzal seniorky do zrekonstruované budovy Národního muzea. Jsme obohaceny, pochvalovaly si

Ježíškova vnoučata i letos plní seniorům přání. Lidé už se chystají splnit třeba vystoupení harmonikáře, přednášku o hornictví nebo pozvání do kina. Moderátor Petr Král se rozhodl vzít skupinu seniorek z denního stacionáře v Praze 7 do nově zrekonstruované budovy Národního muzea.

„Všechno je nové, je to znát,“ pochvalují si seniorky. Právě dorazily do budovy Národního muzea, kterou si chtěly prohlédnout po rekonstrukci. Některé pomáhá chodítko, další invalidní vozík. Hned ve vstupní hale si říkají o společnou fotku.

Jak to tu vypadalo, když zde byla jako dítě se školou, vzpomíná Anna Pivoňková. Dnes je jí 78 let. „Je to opravdu nádhera,“ rozplývá se. Seniorky si prohlíží nový panteon s výhledem na Václavské náměstí. Nejvíc se těšily na oblíbenou obří kostru velryby. „To se nezapomene. Moc se mi líbí, jsem ráda, že jsem tady. Cítím se obohacena, exponáty jsou nádherné,“ má radost další z babiček.

Opět následuje společné focení. Vedoucí denního stacionáře Šárka Svobodová vysvětluje, jak jsou takové vzpomínky důležité pro lidi, kterým se zhoršuje krátkodobá paměť: „My si hodně často fotografie pouštíme v denním stacionáři. Prožíváme akci v daný den, ale pak si z důvodu špatné krátkodobé paměti lidé nevzpomenou, kde jsme byli. Díky fotografiím jim to připomínáme.“

Pětice dam se přesunila k tunelu, který propojue starou a novou budovu Národního muzea. Tunel je překvapivě tmavý. „Teď nás čeká káva a odpočinek,“ těší se seniorky. Nad čokoládovým dortem nebo větrníky pak dámy prozrazují, o čem si nejčastěji povídají: „Rodina, kultura, kde co mají, kde co vaří...“

U jednoho stolu se s Petrem Králem sešlo pět babiček, profesemi učitelka, administrativní pracovnice, účetní, bankovní úřednice a asistentka ve školce. Stejný pražský stacionář si v rámci Ježíškových vnoučat přál zážitky i loni. To Petr Král se seniorkami vyrazil na Žižkovskou věž.

Spustit audio

Související