Jsem samotář a sólista. Zemřel divadelník a zakladatel a ředitel Studia Ypsilon Jan Schmid

4. červen 2024, aktualizováno

Výtvarníci prý většinou bývají introverti, kteří vyhledávají samotu ve svém ateliéru, divadelníci prý zase extroverti s touhou se předvádět. „To já jsem samotář a sólista,“ podotýká v rozhovoru s Václavem Žmolíkem v roce 2013 Jan Schmid, režisér, výtvarník, scenárista, divadelní šéf, herec a v neposlední řadě zakladatel pražské Ypsilonky.

Ve věku 87 let zemřel v pondělí 3. června divadelník, režisér a kulturní publicista Jan Schmid. ČTK dnes o tom bez bližších podrobností informovala Kateřina Kovandová ze Studia Ypsilon, jehož byl Schmid ředitelem a dlouholetým uměleckým vedoucím.

Jan Schmid, narozený 14. června 1936, mimo divadla psal knížky, sám je ilustroval, kreslil plakáty k inscenacím, hrál ve filmech, vyučoval na DAMU, objevoval se v televizi i v rozhlase. Ypsilonku založil se svými přáteli v Liberci v roce 1963. Jako herec byl například tajemným svůdcem v podobenství Ovoce stromů rajských jíme Věry Chytilové i sociologem v její Kalamitě.

Schmid vynalezl jedinečnou metodu divadelní montáže, která uchvacuje poezií a magií. Inscenoval mimo jiné i Jarryho Krále Ubu, Macbetha, hru Bůh Woodyho Allena a další. V roce 2017 převzal Cenu Thálie 2016 za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.

V rozhovoru s Václavem Žmolíkem mluvil o představení Prodaná nevěsta, české identitě i významu improvizace. Připomeňte si Jana Schmida v rozhovoru.

autoři: Václav Žmolík , agf
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.