Jiřina Prekopová

2. červen 2011

Ve čtvrtek byla hostem Radiožurnálu Jiřina Prekopová, psycholožka, která proslula zejména metodou pevného objetí. Moderátor Tomáš Pancíř se známé psycholožky ptal na odměny dítěti, volnou výchovu, ale také na výtky vůči zmiňované metodě.

„Místo trestu nebo vykázání za dveře dítě obejmete, čímž si s ním vše vyříkáte,“ shrnuje Jiřina Prekopová svou metodu, kterou je prý vhodné použít zejména při konfliktech, které nejde slovně zpracovat. „Můžeme se na sebe dívat a vyříkat si problémy, ale to je individuální,“ domnívá se a poukazuje na případy, kdy lze metodu pevného obětí využít i v případě citové konfrontace mezi dospělými.

Nedávno odvysílala Česká televize časosběrný dokument o Jiřině Prekopové a její metodě. Na jeho základě se začali ozývat další kritici, kteří nepovažují teorii pevného objetí za šťastné řešení. Jak na jejich výtky reaguje Jiřina Prekopová? „Autistické dítě ztratilo vztah s matkou, váže se na technické předměty, a tak je třeba, aby opětovně narodilo a aby bylo v objetí zrcadleno,“ vysvětluje některé nepochopené scény dokumentu. Matka by podle ní měla v objetí napodobovat své dítě, jeho dech i reakce. Zdravému dítěti je pak třeba vysvětlit, proč metodu pevného objetí používáme.

Během rozhovoru však Jiřina Prekopová přiznala, že metoda nejprve nefungovala. „To bylo v mých začátcích. Tehdy jsem dělala hodně chyb. Nevysvětlila jsem přesně, jak by měla maminka dítěte reagovat,“ vzpomíná.

Moderátor Tomáš Pancíř s psycholožkou Jiřinou Prekopovou

Tomáš Pancíř se také ptal na problematiku empatie. Dá se vcítění se do druhého naučit? Co si Jiřina Prekopová vlastně myslí o knize Miguela Ruize Čtyři dohody? Kdy je dobré děti trestat? A může vést příliš liberální výchova k hyperaktivitě dítěte? Odpovědi na tyto otázky si můžete poslechnout v iRadiu.

Záznam celého rozhovoru s Jiřinou Prekopovou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio