Jindřich Böhm
Dopolední Radiožurnál v úterý hostil vrakového potápěče Jindřicha Böhma. Prozradil, co ho nejvíc baví na zkoumání potopených lodí, jakou výstroj požívají hloubkoví potápěči. S Lucií Výbornou si povídal o největších námořních katastrofách. Přiblížil poslední cestu lodě Wilhelm Gustloff a poodhalil své zážitky při potápění k vraku Estonia. Ve středu 21. května bude hostem herečka Taťjána Medvecká .
Tma, zima, velká hloubka a silné proudy - s tím vším se musí poprat při potápění k vrakům lodí Jindřich Böhm. Co ho na tom baví? "Příběhy, které leží na dně mnoho let. Příběhy lodí, příběhy lidí - často přikryté časem, porostem mušlí i nánosem bláta. V mořích je spousta lodí, které čekají na své objevení. Je to vždycky takový velmi krásný a velmi zvláštní pocit, když se člověk poprvé dotkne toho vraku, když se začnou vynořovat obrysy a ve světle našich baterek se začne promítat ten příběh," odpověděl potápěč.
Jindřich Böhm byl v mezinárodní expedicí, která zkoumala vrak Estonia. Trajket se potopil v roce 1994 na severu Baltického moře. Oficiálně byl příčinou špatný technický stav - došlo k pronikání vody do nákladového prostoru. "Různí experti z celého světa ale s oficiální zprávou nesouhlasili. Byla tedy zorganizována mezinárodní potápěčská expedice. Objevili jsme jiné věci, než tvrdila komise. Díry nebyly způsobeny mechanicky, ale korespondovaly s explozí. Vzorky jsme dali prozkoumat laboratořím, které výbuch potvrdily," řekl Böhm. "Švédsko vyšetřování zablokovalo, Finsko se k tomu staví opatrně. Estonská strana opět sestavila komisi, která má potopení trajektu znovu vyšetřit. Komise nedávno zveřejnila, že trajekt tajně převážel vojenský materiál z Estonska do Švédska," dodal.
"Balt je z mého pohledu úžasné moře - jeden den se tváří jako rybník, hladina je hladká a rovná, aby se vzápětí změnil v rozbouřené moře s ocelovou barvou s vlnami a silnými proudy. Balt je moře, jak říkají místní námořníci, které naučí pokoře. Balt je chudý na kyslík, tak tam není moc života a i těch pár ryb se drží kolem vraků," přiblížil své zkušenosti potápěč. "Místo, kde leží Estonia, je nejsmutnější místo na světě - není tam vůbec nic, jen bláto," dodal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Smutný konec pro těžce zraněného ředitele dopravní policie, vedení sboru ho muselo propustit
-
Elitní vojáci obžalovaní kvůli smrti zajatce před soud nepůjdou. Pavel stopnul trestní stíhání
-
Exministryně Chidašeliová: Gruzínská vláda se bojí Ruska. Neustále přemýšlí, jak bude reagovat Moskva
-
Pivo za 15 korun. No a co? Jarmarky SPD ukazují, jak to může být bez marží řetězců, říká Ševčík za SPD