Jezdíte rádi vlakem? Pavel Maurer se zaměřuje na menu v jídelních vozech

12. leden 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Strávníci ve vlaku

Pokud pravidelně nejezdíte vlakem a nenavštěvujete jídelní vůz, možná vám uniklo, že se tamní nabídka v posledních letech hodně změnila. Napadlo by vás třeba, že vám ve vlaku nabídnou vepřový bok s bylinkami, špenátem a bramborovo-celerovým pyré?

Jízda vlakem se pro mne v poslední době stává potěšením. Naše automobilová doprava je pro mne naopak čím dál tím více nepřijatelná. Rozhodl jsem se vyměnit pohodlí vlastního auta za sdílenou dopravu vlakovou.

Máte rádi, když vám při jídle v restauraci hraje hudba? Pavel Maurer většinou ne

piáno - klavír - hra na klavír

Živá hudba u romantické večeře v restauraci může dodat večeru tu správnou atmosféru. Může ho ale taky úplně zkazit. Stačí, aby vás číšník posadil hned vedle otevřeného křídla, a neuslyšíte vlastního slova. Některé podniky jako hudbení kulisu zase pouští hlasitě rádio. 

Včera mi na trase Praha-Brno přinesli až k sedadlu spišské párky s estragonovou hořčicí, k tomu točené pivo a pak kávičku. Místo, abych se křečovitě držel volantu na D1 a modlil se celou cestu, aby někde přede mnou neuklouzl kamión, měl jsem, kromě dobrého jídla, dost času rozhlížet se po okolí, volně ubíhající za oknem našeho expresu, a přitom jsem si přečetl noviny a napsal v klidu tuhle glosu.

Pak jsem po očku pozoroval, co si dávají k jídlu moji šikmoocí spolucestující vedle na sedadle. Šikmoocí říkám proto, že nevím, jestli to byli Korejci, Číňané nebo jiný asijský národ. Já to podle řeči nepoznám. Jo, kdyby vytáhli vlastní kimchi, tak jsem doma. Oni si však dali jen kávu, mandarinky a nějaké lupínky ze sáčku, na němž bylo napsáno cosi ve znacích, kterým se říká rozsypaný čaj.

Nejspíš netuší, co si dát z velkorysého menu našeho jídelního vozu. Když přeskočím klasickou, ale velmi hutnou snídaňovou nabídku, dovolte, abych se s vámi podělil o jiné, slibně vyhlížející delikatesy, předkrmy, saláty i hlavní jídla.

Pavel Maurer nastiňuje domácí i zahraniční kulinární trendy

Jídlo - pokrm - restaurace

Produkty s obsahem konopí nebo stále větší poptávka po kvalitních a hodnotově vyvážených potravinách. I to můžou být trendy v kulinářství pro následující rok. Co bude pro milovníky jídla v kurzu třeba ve Spojených státech, a co si v restauracích nenechají v roce 2019 ujít Češi?   

Tak třeba: Rolovaný vepřový bok s bylinkami, bramborovo-celerovým pyré, špenátem a pečeným česnekem, 169 Kč. Rýžový pilaf s kysaným zelím, Telecí pečeně na barevném pepři čočkový salát se zeleninou a telecím demi-glace, navíc bez lepku (!), za 179 Kč. Tomatový i okurkový salátek za pouhých 39 Kč. Pak je tu klasická gulášovka s chlebem za 55 Kč, omeleta, sázená vejce s parmazánem, kus-kus a teplý závin s hruškou a vanilkovým krémem za 55 korun i s donáškou! No, nekupte to, zvláště když jste v dobré náladě, neplazíte se někde v koloně aut a vlak nemá zpoždění.

Protože jedu do Brna, kde je spousta skvělých restaurací, tak jsem se tentokrát odbyl jen malou svačinou, ale příště už se těším na svíčkovou na smetaně, s houskovým knedlíkem a brusinkami… Má prý mezi vlakovými štamgasty dost dobrou pověst!

autor: Pavel Maurer
Spustit audio