Je pro mě krásné slyšet život žít, tvrdí Dan Bárta. Natočil nové album i podcast o cestování

29. listopad 2021

I Killed This Song At Karaoke Last Night. Hláška, kterou Dan Bárta spatřil pod skladbou oblíbené kapely, dala název novému albu. Nahrál ho s rozhlasovým bigbandem Gustava Broma. „Jsou to písničky, ke kterým mám srdečný vztah. Když se nemohlo nikde hrát, měli jsme možnost nahrát a vydat desku. Karaoke je příšerně osamělá činnost, my jsme také dlouho neměli do čeho píchnout. Přišlo mi to jako případný název bigbandového alba,“ vysvětluje.

Skladba Bigband Twist je anglická verze Pramínku vlasů?

Pramínek vlasů je jedna z nejhezčích věcí české pop music. Má strašně hezký melodický oblouk a mám rád text pro tu jednoznačnost. Slova nejsou banální, jazyk je milý a vyjadřuje atmosféru, kterou má skladba mít. Moje žena Bětka psala anglický text a podařilo se jí tu náladu zachovat. Chtěl jsem ji hrát ve velkém zvuku, jako to dělaly velké americké orchestry. Aby to byla písnička-superhudební hádanka k nerozeznání od americké muziky, ze které Suchý a Šlitr vycházeli. Tím pádem se to překlopí zpátky, je to překlad překladu.

Kdo tě naučil přemýšlet o muzice?

Muzikanti, spoluhráči, oni mě to učí. Když jedu s Robertem Balzarem hrát na Moravu, tři hodiny v autě se bavíme jen o muzice: jak daleko jsou od sebe noty, co znamená melodický oblouk, důležitost akordů... Jsem v tom laik, Robert je studovaný, spoustu věcí se dozvím a učím se tím řemeslu.

Dan Bárta ve studiu Radiožurnálu

V povídkovém podcastu Nevinnosti světa se ironizuješ ve vztahu k sebeprožívání během cestování. Proč?

Vždycky mám v mozku prostor a kromě toho, že se intenzivně prožívám, mám sebepozorovací „kameru“, jako kdybych byl ve filmu. Myslím, že nikdy nejsem úplně sám sebou, pořád dělám pro někoho scénky. Asi to souvisí s českou povahou: když prožívám něco opravdicky dobrodružného, není úplně dobré začít se propadat do hrdinských eposů, ale spíš se trochu shodit. Navíc jsem povídky psal s odstupem dvaceti let. To, že jsem opravdicky nadšený a zamilovaný je pravda, ale abych se k tomu přiznával, to by mi museli zaplatit mnohem víc peněz.

Když jsi sám mezi zvuky pralesa, ptáš se, kdo v tom všem jsi ty?

Být přítomný jako pozorovatel a jen poslouchat mě osvobozuje. Teprve v tu chvíli si připadám nezbytný: mám pocit, že žiju něco zajímavého, protože vidím svět, aniž bych v něm musel být umístěn. Když osamím v lese, který se začne probouzet a ustanovují se vztahy mezi organismy, připomíná mi to dětství, kdy jsem si začal všímat světa. Bezpečně vím, že žiju, aniž bych se musel nějak projevovat, a jen jsem. Je pro mě obyčejně krásné slyšet život žít.

Jak se stalo, že zpíval na indickém večírku místní univerzity? A kdo mu zachránil život na Papui Nové Guineji? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná ,

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.